„Тлееща болка за другите хора“. Виктория Викторова и нейният проект за психично здраве

Тя се казва Виктория Викторова и наскоро получи световно признание за работата си. Заради различните си проекти Викторова беше отличена в наградите „Business Elite” като една от 40-те най-значими бизнес личности под 40 години в Югоизточна Европа.

„От малка имам влечение към предприемачеството“, разказва Викторова пред бТВ. „Мисля, че това до голяма степен е благодарение на родителите ми. Когато създадох първия си собствен бизнес, нямах съмнение, че това е нещото за мен.“

По думите ѝ първият ѝ проект е един класически бизнес, който обаче излиза и извън конвенционалните рамки. Преди 5 години и половина тя създава маркетинг агенция, която е специализирана в сферата на високите технологии – както като клиенти, така и като похвати.

Агенцията използва добавена реалност, виртуална реалност и 360-градусови видеа при изготвянето на рекламните кампании за клиентите си.

Другият проект, с който Викторова се занимава в момента, също е с технологична насоченост: стартъп, който позволява на онлайн търговците да заснемат продуктите си като 360-градусови видеа или 3D модели.

Начинанието обаче, с което младата предприемачка най-много се гордее и което е направил най-силно впечатление на журито на наградите на „Business Elite“, е проектът ѝ в областта на психотерапията.

Той е платформата MindFit, която помага на работодатели, които искат да се грижат и за психичното здраве на служителите си. Платформата свързва абонатите с мрежа от специално подбрани независими психолози и психотерапевти и по този начин улеснява процеса по намиране на правилния специалист и запазването на час. Работодателите също така заплащат за част или за цялата психотерапия на служителите си – така психотерапията се превръща в допълнителна социална придобивка.

Идеята за такава платформа се поражда от личния опит на 32-годишната Викторова.

„Завършила съм бакалавърска степен в Софийския университет“, разказва тя пред бТВ.

„По това време работех вече от няколко години в печатни и онлайн медии и реших, че съм доста прегоряла – по-модерно [казано], бърнаутнала съм. При мен беше вплетено с клинична депресия от най-тежкия възможен вид. Преборих клиничната депресия, вече от 3 години съм щастлив, пълноценен човек. Но остана в мен тая тлееща болка за другите хора. Като знам през какво преминават, като знам, че ги е срам и страх да си кажат и като знам какво е отношението в България към тях“, споделя тя.

Именно тогава осъзнава, че в България липсва открит разговор за последиците от стреса и преумората на работното място, както и адекватна грижа за психичното здраве на служителите.

„Има още много накъде да се работи в посока популяризация на психотерапията и като цяло на психичното здраве изобщо“, смята Викторова и дава за пример няколко важни статистики: „50 %от всички болнични се дължат на стрес. 30% от напусканията, тоест текучеството се дължи на бърнаут, стрес и подобни неудовлетворености. Над 200 млн. лева са загубите за бизнеса в следствие на бърнаут и стрес“, отбелязва тя.

По думите ѝ в България съществуват множество социални придобивки, свързани с физическото здраве като например допълнително здравно осигуряване, карти за спорт, ваучери за храна и т.н.

Що се отнася до психичното здраве обаче, такива липсват. Желанието ѝ е да промени тази реалност.

„Определено адски много неща не ми харесват в България, но съм се заела едно по едно, доколкото мога, да ги променям. И има голям шанс това да се случи“, казва Викторова.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036………. .

Arhiv