„Това не е коалиция“. Кирил Петков се извини, че Мария Габриел ще е в кабинета, договорен с ГЕРБ

Съпредседателят на коалицията „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“ (ПП-ДБ) Кирил Петков каза, че „искрено вярва“, че кабинет заедно с ГЕРБ-СДС, в който ще се редуват премиерите, „в тази ситуация е най-доброто, което можем да сторим“.

Той отбелязва, че това не е коалиция и се извини на избирателите си, че Мария Габриел ще е част от него, но по думите му с нейния опит България може да влезе в Шенген и еврозоната по-лесно.

В понеделник двете формации съобщиха, че са се договорили за кабинет, в който първите 9 месеца министър-председател ще бъде акад. Николай Денков от ПП, а следващите 9 – Мария Габриел, която беше номинирана от ГЕРБ за премиер в кабинет с първия мандат. Според уговорката, докато единият е премиер, другият ще е вицепремиер. Тепърва се уточнява съставът на правителството, който няма да бъде променян при ротацията, но Петков уверява, че той няма да присъства в него.

Заради решението ГЕРБ-СДС върна на президента първия мандат за съставяне на кабинет неизпълнен. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов също каза, че това е „единственият шанс да се случи нещо добро“, след като с ПП-ДБ не се разбраха за подкрепа за правителство на другите.

Двете формации обаче получиха остри критики от свои симпатизанти за компромиса, който са направили. Избирателите на ПП-ДБ припомниха доскорошната позиция, че няма да застанат зад кабинет на или подкрепен от ГЕРБ.

В обширна публикация във Фейсбук Петков коментира, че „едно от нещата, които не е обичал в политиците, когато е бил в ролята на наблюдател, „е да обясняват какви са причините за престъпване на някакво обещание“.

„Първо, трябва ясно да се признае, че обещанието да няма нито един човек, свързан с ГЕРБ в бъдещ кабинет с втори мандат, не е спазено с Мария Габриел. Ако нашите приятели и избиратели са се почувствали ужасно от този факт, се извинявам!“, казва той.

По думите му това е най-доброто решение, за да „имаме правителство с министри, които ще работят за България без да крадат и да можем да изпълним много от нашите надежди за промяна“.

„Този формат не е коалиция, напротив – той е създаден именно защото не можем да направим коалиция с ГЕРБ. Коалицията щеше да е много по-лесна, ако си имахме доверие, но ние, както казах и преди, си нямаме“, добавя Петков и отбелязва, че заради това трябва да влязат в тази сложна конструкция на сменяне на министър-председател след 9 месеца.

Той добавя, че този модел на управление е единственият възможен и го заимстват от страни като Ирландия, Израел и Румъния.

По повод коментарите “вие направете правителството, пък след 9 месеца може и да не подкрепите”, един от лидерите на ПП казва, че ще спазят отговорността си, за да се стигне поне до 18 месеца в управление. Това е минималният срок за Шенген, еврозоната, работа по Плана за възстановяване и отпушване на всички инфраструктурни проекти.

Петков добавя, че Габриел е била „ключът, за да може този модел да бъде конструиран“.

„Никой не се залъгва, че за да не останат само на думи еврозоната и Шенген, някой трябва да ги случи в Европа. Мисля, че дори и най-големите критици на ГЕРБ не могат да отрекат, че Мария Габриел има повече опит от много други, за да могат тези две задачи да се изработят в Европа“, казва още той.

И отбелязва, че лично вярвам, че с нея като вицепример и министър на външните работи първите 9 месеца, а после като премиер, ще има реален шанс това да се случи.

За „огромната критика“: “вие се предадохме и сега няма как да борите корупцията” той казва, че „ако борбата с корупцията зависи от това дали Мария Габриел е в или извън правителство, това не е никаква борба“. Той уверява, че ще бъдат „непреклонни към всеки, който се опита да открадне и един лев от публичните средства, независимо дали този министър е от нашата или която и да е друга партия“. Затова Петков смята, че с конструкцията за ротация на премиерите не са направили никакъв компромис.

По повод собствената си роля в кабинета бившият премиер специално отбелязва, че няма да бъде част от този Министерски съвет. Не става ясно дали Асен Василев, който беше в проектокабинета на ПП-ДБ, също сега няма да е министър.

„Спокоен съм да кажа, че властолюбието не е фактор за мен в това решение. На базата на всички тези аргументи, дълбоко в себе си чувствам, че с 64 депутати на промяната от общо 240, това предложение за управлението на България за следващите 18 месеца е най-доброто, което можем да направим“, обобщава той.

Накрая Кирил Петков споделя „една лекция на любим мой професор, която е и в основата на това решение“.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv