Тезата, че България трябва да бъде неутрална на фона на войната в Украйна е изцяло и единствено в интерес на Кремъл и няма нищо общо и с моралната позиция и с българския интерес. За това предупреди в предаването „Светът е бизнес“ на Bloomberg TV Bulgaria проф. Тодор Тагарев, бивш министър на отбраната.
Според него хибридната война срещу България ескалира и имаме сериозни основания да се съмняваме, че страната ни може да бъде отклонена от европейския път на развитие, демокрация, върховенство на закона, които смятахме за абсолютно гарантирани.
Той призна, че анти-НАТО и анти-ЕС настроенията в България се засилват. “Мислех си, че с началото на войната, че тези съюзници ще се скрият, защото ситуацията е ясна – имаме един агресор, който преследва своите имперски цели и унищожава един независим, суверенен народ, който иска да бъде свободен и да живее, без да му се бъркат във вътрешните работи. Но не се скриха”, коментира бившият министър на отбраната.
“Ние, единствени с Унгария, двете най-корумпирани страни в ЕС, стоим на такава позиция и тя се представя от президент, от вицепремиер, от парламентарната трибуна, от медиите. Появяват се нови политически проекти, които се стремят да търсят подкрепа на антиевропейска, антизападна основа“, смята Тагарев.
Той не скри притеснението си, че в доклада на Министерството на отбраната за въоръжението на България, който трябва да информира каква е практиката на въоръжение и управление на армията, констатациите не са благоприятни.
„От една страна, имаме сериозни дефицити според изискванията и ангажиментите, които сме поели пред НАТО, а и пред Европейския съюз“, каза той и допълни, че „вторият проблем е с т.нар. ни „комплект” – липсват достатъчно военнослужещи и то не в щабовете, а във войските, най-вече в механизираните мотострелкови бригади, които са нашата основна сила“, посочи Тагарев.
По думите му освен че трябва да се заделят необходимите средства за отбрана, като поне 20% от тях трябва да се насочват към инвестиции в нови способности – ново въоръжение и технологии, системи, оборудване. „Трябва да имаме подход, който се основава на дългогодишна програма за общо инвестиране и технологично обновяване, вместо това от много години се търси решение година за година“, не пести критиката си експертът.
Според него българската армия се нуждае от специализация, съгласувана със съюзниците, от преодоляване на острия недостиг на кадри, както и в инвестиции в технологично обновяване. Тагарев съветва да се направи програма с поне десетгодишен хоризонт и да има инвестиционен механизъм – всички проекти да са остойностени цялостно – не само да се купи техника, но и всичко друго, което върви с нея.
„Българската армия трябва да притежава някои базови способности, но и да има и специализация, която да се договори със съюзниците, защото трябва да си разпределим отговорностите. Ние почти не си говорим едни с други. Трябва заедно със съюзниците си да гарантираме отбраната си, защото ние няма как да развием целия спектър“, коментира бившият военен министър.
Превръща ли се старото съветско въоръжение в заплаха за националната ни сигурност? Защо 1,2 млрд. лева не бяха инвестирани в модернизацията на бойни бронирани машини две години поред, въпреки решението на парламента?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Светът е бизнес“ може да гледате тук.
Магнезий L-треонат е специална форма на магнезий, която лесно преминава кръвно-мозъчната бариера и подпомага когнитивните…
Коензим Q10 (CoQ10) е мощен антиоксидант, който подпомага производството на енергия в клетките и предпазва…