„По повод политическите коментари, спекулации, интерпретации. Хубаво в политиката човек да се изказва. Репликата по отношение на бюджета, че бил „след мен и потоп“ звучи интересна, но не се потвърждава от данните на нито една международна институция. Съветвам ви да сравните външния дълг на България с дълга на останалите европейски държави и да видите, че България и тази година и следващата ще продължи да бъде сред държавите с най-нисък дълг“, коментира още вицепремиерът.
По думите му страната ни се очаква да има или най-ниския или сред най-ниските дефицити. „Т.е. думите не се потвърждават от фактите. Най-яркото доказателство, че философията на бюджета не е „след мен и потоп“ е това, че сме готови бюджет 2021 г. да го изпълним. Да критикуваш е изкуство. Това означава да си толкова добър да напипаш същинаната на проблема, да формулираш критиката по най-добрия начин с оглед на това да произведе ефект. Да промени дадена политика, да промени нечие поведение. Това е част от изкуството на политиката“, каза още Дончев. Според него да казваш обратното на това, което се случва, няма нищо общо с това изкуство.
Томислав Дончев попита дали президентът обслужва лекарите, санитарите, служителите на РЗИ. „Не мисля. Това е скверна технология за трупането на политически дивиденти. И да припомня и двата щама на коронавируса са опасни. И Шипченския и Софийския“, каза още вицепремиерът.
Той посочи, че другата седмица ще може да се разчита на още една схема, която се разработва в момента. „Надявам се, още в началото на следващата седмица да можем да я анонсираме. Стойността й е поне 170 млн. лв., където те ще имат право на подпомагане на определен процент от оборота. Това е подкрепа за бизнеса“, каза още Дончев.
По думите му това е подкрепа за бизнеса. „Нека всички предприемачи, собственици, мениджъри, да знаят, че за периода, когато бизнесът им е в невъзможност да бъде осъществяван, те ще разчитат на допълнителна подкрепа на държавата“, допълни още вицепремиерът.
Над 2 милиарда и половина лева по Плана за възстановяване на България за здравеопазване, социлани дейности и електронно правосъдие. 607. млн. лева от стълба „Справедлива България” ще бъдат насочени за общински и държавни болници, а други над 56 млн. – за обновяване системата 112. Предвидани са още средства нови социални услуги и електронно правосъдие.
С четвъртия стълб на Националния план за възстановяване ще се осигурят средства за подобряване на бизнес средата , здравеопазването, съдебната система и културата у нас. Програмата разполага с над 2 млрд. и пловина лв. за тези сектори.
„Основен акцент и в контекста на пандемията са парите за здравеопазване. С 607 млн. лв. ще се модернизират държавните и общински болници, а националната система 112 ще се доразвие с над 56 млн. Медици ще бъдат обучени и в ключови компетенции, където се отчита недостиг“, обясни вицепремиерът.
Поредна благотворителна инициатива на старозагорските младежи от ГЕРБ За поредна година младежите от ГЕРБ в…