Насилието в детството може да доведе до проблеми, свързани със здравето в зряла възраст, предупредиха изследователи. Според изследване, публикувано в списание Психологически науки, тормозът през детството, независимо дали си насилникът или насилваният, може да доведе до негативни здравословни, психически и финансови преживявания като възрастен.
[ad id=“225664″]
Изследването проследило повече от 300 мъже, откакто били в първи клас (на възраст между пет и седем години) до началото на 30-те. Учените открили, че мъжете, които били насилници по време на детството си, е по-вероятно да пушат цигари, да употребяват марихуана, да изпитват стресови ситуации и да са агресивни 20 години по-късно.
От друга страна, мъжете, които са били тормозени като деца, са имали повече финансови затруднения, чувствали се по-несправедливо третирани от другите и са по-малко оптимистични по отношение на бъдещето си.
[ad id=“263680″]
Изследователите са предположили, че след като предишни подобни проучвания са показали, че стресът, гневът и враждебността могат да доведат до рискове за здравето като сърдечносъдови заболявания и високо кръвно налягане, то както тези, които са били насилници, така и тези, които са били тормозени, са изложени на по-висок риск от развиване на сериозни здравословни проблеми по-късно.
Тези, които са били хулигани, са агресивни и като възрастни, а тези, които са били тормозени като малки, се чувстват несправедливо третирани и когато вече са пораснали, казва Карън Матюс, водещ изследовател от университета в Питсбърг.
[ad id=“236993″]
И двете групи са имали много стрес в живота си като възрастни, така че въздействието на детския тормоз трае дълго време.
източник: ezine.bg
Властите в Азербайджан предупредиха, че не трябва да се спекулира за причината за катастрофата на…
Привърженици на сваления президент Башар Асад са убили 14 военни, изпратени от фактическата власт в…