Точно преди да стане паметник на културата. Разрушават един от тютюневите складове в Пловдив

Започна разрушаването на един от емблематичните тютюневи складове в Пловдив – този на Кочо Попов и братя Михалови, съобщи местният сайт „Под тепето“. Събарянето на историческата сграда предизвика протести.

В четвъртък работници започнаха да свалят керемидите на покрива на склада, който е една от малкото напълно запазени такива сгради. Според плановете събарянето трябва да приключи за 60 работни дни.

Разрушаването е по инициатива на собственика на сградата – дружеството „Кепитъл Холдинг Груп“. То започна въпреки че е започнала процедура складът да бъде обявен за паметник на културата.

Паметник на културата ли е

Сградата е включена в списък със сгради в Пловдив, които очакват Националният институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) да ги класифицира като паметници на културата.

Още на 5 ноември миналата година Община Пловдив е била уведомена, че институтът е започнал процедура по изготвяне на заключителна оценка и режими за опазване на единични архитектурно-строителни недвижими културни ценности в историческата зона „Филипопол-Тримонциум-Пловдив„.

Няколко пъти собствениците на склада не са разрешили на експертите на НИНКН да влязат вътре, което е част от процедурата по издаване на статут. Въпреки това те са изготвили предварителната оценка на сградата.

Тя гласи, че макар да е на 105 години, тя е запазена. Посочва се също, че складът е важен формиращ елемент за създаването на групова недвижима културна ценност Тютюнев град. Затова предложението на НИНКН е тя да бъде обявена за като единична недвижима културна ценност от местно значение.

На 19 август така нареченият фиш на сградата е внесен актуализиран в дирекция „Културно наследство, музеи и изобразителни изкуства“ на Министерството на културата.

Пред Свободна Европа от НИНКН уточниха, че още на 16 август и общината, и собствениците са били уведомени, че предстои сградата да получи статут.

Как се стигна до разрушаването

Въпреки това на 18 август кметът на Пловдив Здравко Димитров е издал разрешение за разрушаване.

Става дума за т. нар. План за безопасност и здраве, който обаче на практика дава зелена светлина за събарянето. Засега няма обяснение от местната администрация, но формално изискванията не са нарушени, тъй като тя не е защитена от Закона за културното наследство, защото няма статут.


Заради неочакваното събаряне обаче в четвъртък на място лично отиде директорът на НИНКН арх. Петър Петров, който е разбрал вчера за предстоящото разрушаване, и то от журналисти.

„Историята, културата, естетиката, времето в историческите сгради не са собственост на притежателите на тези сгради, а на цялото общество. Това е културната ценност, която е необходимо да пазим, не да я погубим“, коментира той.

„В този смисъл действията на кмета и на собствениците са необясними и неадекватни. Кметът на всеки град отговаря за опазването на недвижимото културно наследство на територията му и по закон, и морално. Разрушаването на склада може да не е незаконно, но е неморално“, добави Петров.

В същото време започнаха протести на граждани и представители на „Демократична България“, организирани часове след новината за предстоящото събаряне на склада. Хората направиха и жива верига.


Жива верига срещу разрушаването на тютюневия склад

„Заличават паметта и красотата на Пловдив! Нито законът ги спира, нито моралът“, написаха във Фейсбук организаторите на протеста под надслов „Жива верига за тютюневия град в Пловдив“.

Може ли складът да бъде запазен

„Ако бе прието предложението за декларирането на сградата като единичен паметник на културата, допустимите намеси биха били само консервация и реставрация – на фасадите, покрива, дограмите, така че да бъде запазена автентичността й и да бъдат възстановени декоративните фасадни елементи“, коментира журналистът от „Под тепето“ Ивайло Дернев.

Той уточни, че така щеше да е в сила забрана за преизграждане на зданието (разрушаване и създаване на модерна реплика), използването на нетипични материали, поставянето на климатици по фасадите и т.н.

За да стане складът паметник на културата, трябва да бъде свикано заседание на Специализирания експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности към министъра на културата. Това не се е случило до този момент.

Свободна Европа изпрати въпроси до пресцентъра на Министерството на културата дали имат информация за разрушаването, какви действия са предприети досега и ще има ли незабавна реакция сега. Отговори не са получени до момента.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036………. . Бъди оригинален! Интересни подаръци за скъпи хора! КУПИ СЕГА! https://kupi-sega.bg/

Arhiv