България разполага с дocтaтъчнo aвтoмoбилни, ĸopaбни и caмoлeтни гopивa и нe ce oчaĸвa дa имa нeдocтиг в cлyчaй нa нapacтвaнe нa нaпpeжeниeтo мeждy Pycия и Уĸpaйнa. Да очакваме ли обаче покачване на цените?
Той наблегна на това, че 12% от световната търговия с петрол е руска. Около 60% от доставките за Европа също са с руски произход.
„Това, което може да се случи като военна ситуация и като санкционна ситуация, притеснява пазара“, подчерта събеседникът.
„По европейска директива България трябва да поддържа 90-дневни запаси с нефт и нефтени продукти. В този смисъл разполагаме с тези 3 месеца“, уточни Бенчев.
А относно това как се образува цената на литър бензин, гостът в студиото отбеляза: „Основната част представлява данъци и акцизи – над 50% от цената. Около 25-30% е стойността на суровия петрол, останалото са биокомпоненти“.
„Цените в Турция са доста по-ниски заради по-ниския акциз там и сриването на лирата. Но пък виждаме и това как от Гърция идват хора да зареждат бензин от България, защото там е 4 лв., а тук – 2,50 лв.“, посочи той.
„Това не би било добро решение, тъй като един таван винаги е временен. По време на тавана компаниите трупат загуби. Когато таванът падне, тези загуби ще бъдат компенсирани. Пазарът на горива в страната не е регулиран и когато таванът падне, цените ще се върнат на едни нива, които да компенсират загубите“, убеден е Бенчев.
„Ако там бъде постигнат някакъв компромис за намаляване на санкциите, има възможност да се влеят нови количества на пазара, които да доведат до един излишък от милион варела дневно. Това ще регулира пазара и ще започнат да вървят цените надолу“, завърши Бенчев.
Гледайте целия разговор във видеото.
https://www.dnes.bg/ … Натисни СПОДЕЛИ, моля!
Магнезий L-треонат е специална форма на магнезий, която лесно преминава кръвно-мозъчната бариера и подпомага когнитивните…
Коензим Q10 (CoQ10) е мощен антиоксидант, който подпомага производството на енергия в клетките и предпазва…