Добро утро!
Най-важното е тук:
На територията на Запорожката АЕЦ в Украйна имаше пожар, но радиацията е в норма. Централата е под руски контрол. Шестте й реактора от месеци са в режим на „студено спиране“.
Евродепутатът Радан Кънев ще поиска от Брюксел оценка на закон, приет миналата седмица в София с необичайна спешност. Текстът забранява в училищата нещо, което нарича „пропаганда“ на „нетрадиционна сексуална ориентация“. Кънев ще попита дали това не нарушава европейските закони.
Асоциацията на европейските журналисти (АЕЖ) поиска парламентът да поправи гласувания вече закон. Българският хелзинкски комитет (БХК) призова президента Румен Радев да наложи вето на закона. Националната мрежа за децата (НМД) оттегли доверието си от депутатите, гласували новите текстове. Вижте всички реакции.
„Да съществуваш като ЛГБТ човек не е пропаганда“, казва една от участничките в софийския протест срещу закона. Друга казва, че не е чула нито за възрастен, нито за дете, които са станали гей, защото са били „облъчени“. Вижте историите.
Станете част от общността на Свободна Европа във Viber.
Депутати, влезли в парламента от партия „Величие“, внесоха предложение за налагане на санкции на хората, които допускат в училище „пропаганда“ на ЛГБТ. Текстът предвижда и забрана за упражняване на професия или дейност.
Национално проучване за това какво преживяват ЛГБТ учениците в училище беше подложено на атаки и дезинформационна кампания в социалните мрежи. То е проведено от фондация Сингъл степ, която установява, че 71% от децата са вербално тормозени, а 34% са подложени на физически тормоз.
Интересуват ли ви тези истории? Изпратете ни вашата на svobodnaevropa@rferl.org.
Президентът Румен Радев номинира жена за служебен премиер. Това е Горица Грънчарова-Кожарева, която в момента е зам.-председателка на Сметната палата.
Извънредните парламентарни избори ще се проведат на 20 октомври, каза държавният глава.
Горица Грънчарова-Кожарева не е известна като човек, работил в полза на политическото статукво. Но ситуацията се променя, ако погледнем към нейния съпруг, прокурора Михаил Кожарев, който е защитник на бившите главни прокурори Сотир Цацаров и Иван Гешев. Затова е разбираемо, че лидерите на ГЕРБ Бойко Борисов и на ДПС Делян Пеевски посрещнаха по-скоро положително новината за новия служебен премиер, пише Борис Митов.
Харесвате ли този бюлетин? Изпратете този линк на приятели, за да се абонират и те.
Украйна продължава настъплението си в руската Курска област. То започна във вторник, 6 август, при пълна международна тишина по темата. Основните новини продължават да идват само от руска страна и проверката им отнема дни. Снимки, чиято геолокация е потвърдена, показват, че към събота вечерта Украйна е удържала своите позиции в руската област и е напреднала още, пише американският Институт за изследване на войната.
По данни на руското издание „Агентство“ (днес в изгнание) в неделя Украйна е държала под свой контрол около 650 кв. км (спрямо 430 кв. км към петък). Най-далечната точка, до която е достигнала Украйна, е на 27 км от границата.
В събота вечерта президентът Зеленски за пръв път коментира украинската операция с думите, че Украйна оказва „натиск върху агресора“.
По данни на руските власти от областта са били евакуирани над 76 хил. души. В петък в руския град Курск е имало въздушни тревоги на всеки половин час, казват местни жители.
Тук разказваме как започна украинското настъпление.
Докато тече офанзивата в Курска област, в друг район на Русия, до град Липецк, в петък пламна военно летище. Ден по-късно Украйна нападна ивицата Кинбурнска коса, която се врязва в Черно море и беше завзета от Русия през 2022 г. Още ден по-късно, в неделя, Украйна атакува неработеща газова платформа в Черно море, която Русия използва за кибератаки, засягащи навигацията. В неделя срещу понеделник Украйна нанесе 10 удара с ракети по Курск, обстреля руския град Шебекино в съседната Белгородска област, изпрати дронове в трета руска област – Воронежка.
Магомед Рамазанов спечели златния олимпийски медал по свободна борба в категория до 86 кг.
В село Старо Железаре, близо до Хисаря, зидовете на къщите са изрисувани със звезди от селската кръчма, световното кино и международната политика. Ваня Савкова разказва кой стои зад това.
След Първата световна война кризата в България е толкова дълбока, че никой не мисли за ваканции. Но след средата на 20-те години на миналия век нещата се променят. Стефан Дечев разказва как се развиват българските летни и зимни курорти между двете войни.
Искрено ваша,
Татяна Ваксберг
Коледа е празник, който обединява милиони хора по света, но начинът, по който се празнува,…