Три минути: „Лукойл“ ще плаща данъци, но поставя условия. Радев иска избори най-рано през март

Най-важното тази сутрин:

  • “Лукойл”
  • Консултациите
  • Веселин Георгиев и Милко Михалков

Рафинерията “Лукойл Нефтохим” се договори със служебното правителство да започне да плаща данъци върху печалбата си в България. В замяна кабинетът обеща да позволи на “Лукойл” да внася руски нефт и да изнася горивата, добити от преработката му – все неща, от които компанията ще спечели.

Защо досега “Лукойл” не плащаше данъци в България? Припомнете си в този текст. А ще бъде ли износът на горива, произведени от руски петрол, нарушение на европейското ембарго? Отговорът е тук.

Радев, консултациите, изборите

Президентът Румен Радев ще връчи третия мандат за правителство след Нова година, ако се стигне до него. По думите му следващите предсрочни парламентарни избори не трябва да се провеждат през януари или февруари 2023 г., а по-скоро през март.

В понеделник Радев проведе консултации с “Демократична България”. Вместо да обсъди с формацията възможностите за управление обаче, президентът я критикува за подкрепата ѝ за изпращане на военна помощ на Украйна.

Спорните промени в изборните правила, които предизвикаха протест, може да се превърнат в заложник на съставянето на кабинет, пише Златина Зехирова в “Дневник”. ГЕРБ е склонна да отложи окончателното им приемане, но само ако има управление.

Ракетите, ядрената заплаха, евакуацията

Ракетните удари в района на украинската АЕЦ “Запорожие” могат да доведат до ядрена катастрофа, каза ООН. Близо до централата имаше нови атаки, а Русия и Украйна се обвиняват взаимно. “Който и да стои зад това, трябва да спре”, призова ООН.

Опитите Украйна да бъде убедена да преговаря с Русия са равносилни на това да се изисква капитулация от Киев, каза съветник на президента Зеленски. Думите му идват на фона на успеха на украинската контраофанзива. Вижте докъде стигна тя на тази карта.

Тъкмо си осигурил спокоен живот на хората и започваш да ги гониш. Така може да звучат новините от Херсон, който Украйна освободи, а после започна да евакуира. Обяснението е, че руската армия остави града в състояние, което изключва нормалния живот.

Три истории

Иранец сменя религията си от ислям в християнство. След това е задържан и измъчван от службите. Бяга със семейството си и се озовава България. Тук е арестуван, защото Иран го издирва, и сега може да бъде върнат там, където са го измъчвали. Не пропускайте тази история.

Две известни ирански актриси свалиха забрадките си на публично място в израз на солидарност с протестите срещу властта. Сега Хенгаме Газиани и Катаюн Риахи са арестувани и никой не знае какво се случва с тях.

Коктейли в помощ на войниците в барове с бомбоубежища и постоянни въздушни тревоги. Това са нормални неща за живота в Украйна в момента. Дори в градове, които са далеч от фронта. Не пропускайте разказа на 21-годишната Анастасия от Лвов.

Футболът, Катар, човешките права

На Световното по футбол в Катар в понеделник се изиграха три мача. Нидерландия надви Сенегал с 2:0, Англия разгорми Иран с 6:2, а САЩ и Уелс завършиха при равен резултат 1:1.

Макар че не загубиха на терена, Нидерландия, Англия и Уелс загубиха извън него. Те планираха да излязат с капитански ленти с цветовете на дъгата в защита на правата на репресираната в Катар ЛГБТ общност. След като ФИФА ги заплаши обаче, те се отказаха.

Три препоръки

Видели сте вече екоактивистите, които заливат със супа едни от най-ценните картини в света. Знаете ли обаче, че парите им идват от наследничка на един от най-големите петролни магнати в света, Пол Гети? Павела Костова разказва тази история.

Крахът на крипто борсата FTX и опасенията, че може да зарази и други големи играчи, запратиха поредна страхова вълна сред инвеститорите в дигитални активи. Къде се счупи криптото и може ли да се оправи? Колегите от “Капитал” търсят отговор.

Тези държави планираха да се превърнат в алтернативен геополитически център, но така и не успяха. Но Русия, Китай и Турция превърнаха в автокрации, които са все по-агресивни и непредвидими, и това всъщност ги спъва, пише Владимир Шопов.

Човек на деня

Девет денонощия полицията и хиляди доброволци търсиха 12-годишния Александър, който изчезна край Перник. В издирването участваха и инструкторите по парапланеризъм Веселин Георгиев и Милко Михалков. Точно те откриха детето.

Абонирайте се, за да получавате всяка сутрин в пощата си „3 минути“ – преглед на най-важните новини.

Искрено ваша,

Елица Симеонова

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv