Три минути: Пазарите падат след митата на Тръмп. Договорът с „Боташ“ – нито да платиш, нито да избягаш

Добро утро!

Най-важното е тук:

  • Митата на САЩ
  • НАТО
  • Договорът с „Боташ“

На азиатските пазари започва втори ден на спад, след като Доналд Тръмп въведе мита за внос на стоки и суровини от чужбина. Японският борсов индекс Никей 225 спадна с още 3,5%, австралийският ASX 200 – с над 2%, сингапурският STI – с почти 3%. Пазарите в Китай, Хонконг и Тайван са затворени заради местни празници, пише БиБиСи.

В САЩ, където засега е отминал само един ден след въвеждането на новите мита, индексът S&P 500 падна с 3,4%, което е най-рязкото падане от септември 2022 г. Dow Jones загуби повече от 4%, пише „Сега“.

Акциите на Nike паднаха с 11%, на Apple — с 9%, на Gap — с 15%, на Tesla — с 3,5%. На Нюйоркската фондова борса количеството поевтиняващи акции надвиши броя на поскъпващите шест пъти.

Компаниите от МАГ-7 изгубиха над 1 трлн. долара от пазарната си оценка, пише „Дневник“.

Новите мита ще доведат до повишаване на цените на автомобилите и намаляване на производството в САЩ, пише „Капитал“.

Президентът Доналд Тръмп изпревари отварянето на борсите в четвъртък, като написа, че операцията е приключила и пациентът „ще бъде много по-силен“.

Как реагира светът

ЕС и Великобритания реагираха на новите мита с призив за диалог със САЩ, а не с насрещно повишаване на ставките към САЩ. Това беше масово коментирано като опит на Европа да предотврати срутването на пазарите. Реакцията на Урсула фон дер Лайен например дойде необичайно рано сутринта – преди да отворят борсите. Тя каза, че решението на САЩ е голям удар върху световната икономика.

Олу Сонола от Fitch Ratings резюмира най-точно масовата реакция на експертите: „Ставката на САЩ за целия внос сега е 22%, спрямо 2,5% през 2024 г. Последният път, когато подобна ставка е била достигната, е в началото на 20 век. Това е повратна точка за икономиката не само на САЩ, но и на целия свят. Много страни вероятно ще изпаднат в рецесия. Повечето прогнози за [растеж] могат да бъдат изхвърлени“. Подробностите за реакциите можете да видите в Медиапул.

Как са изчислени новите мита на САЩ

Президентът Тръмп нарича въвеждането на тези мита реципрочна мярка. Проверка на Свободна Европа установи, че всъщност Вашингтон не е въвеждал „мито срещу мито“ в буквалния смисъл, а е изчислил новите си мита според търговския си дефицит с определени държава. Диляна Теохарова описва формулата на изчисление. Тя забелязва, че колкото повече е изнасяла една страна за САЩ, толкова по-високи са сега митата за нея.

Станете част от общността на Свободна Европа във Viber.

САЩ и НАТО

САЩ остават в НАТО, но искат страните членки да отделят по най-малко 5% от БВП за отбрана. Това каза държавният секретар Марко Рубио на срещата на външните министри от НАТО в Брюксел. Срещата продължава и днес.

Интересуват ли ви тези истории? Изпратете ни вашата на svobodnaevropa@rferl.org.

Вотът на недоверие

Вотът на недоверие към кабинета „Желязков“ не мина. Правителството беше подкрепено от 150 депутати – от ГЕРБ, БСП, ИТН, ДПС-Пеевски и ДПС-Доган. Сред тези партии има една, която не е част от управлението, смята се за опозиция, но всъщност действа като част от управлението – „ДПС – Ново начало“. Вижте видеото.

Харесвате ли този бюлетин? Изпратете този линк на приятели, за да се абонират и те.

И една препоръка

Легендарната анимационна поредица South Park започва 27-ия си сезон. За двамата му създатели Трей Паркър и Мат Стоун разказваме в рубриката „Човек на деня“.

… плюс моят личен фаворит

Има един мистериозен договор, който България е сключила, без да използва, но се е ангажирала да плаща по него по 500 хил. долара на ден – дори и ако не получава нищо в замяна. Страната нито може да плаща тези пари, нито да прекрати договора. Става дума за споразумението с турската държавна газова компания „Боташ“, сключено през 2023 г. при служебното правителство на Гълъб Донев, назначено от президента Румен Радев. Елица Симеонова разказва историята.

Искрено ваша,

Татяна Ваксберг

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv