Три минути: Парламентът ще забранява изпращането на войски „на фронта“. Кой е Фридрих Мерц?

Добро утро!

Най-важното е тук:

  • България и Украйна
  • Републиканците и Доналд Тръмп
  • Изборите в Германия и Фридрих Мерц

Управляващото мнозинство на ГЕРБ, ИТН, БСП и ДПС-Доган готви декларация на парламента, която да забрани на България да изпраща „войници на фронта“, каза Станислав Балабанов, подкрепен от останалите членове на коалицията. Но досега никой не е искал от България такова нещо, казаха двама действащи министри. В момента отделни страни от ЕС и НАТО се произнасят само по една готовност: дали биха участвали в мироопазваща мисия в Украйна, след като бъде постигнато примирие.

Изпращането на „войници на фронта“ е различно от изпращането на мироопазващи сили. В първия случай става дума за участие във въоръжен конфликт, какъвто има в момента в Украйна. Във втория – за опазването на мир, който вече е постигнат от враждуващите страни. Декларацията ще бъде подложена на гласуване днес.

Републиканци в САЩ и лидери в ЕС в защита на Украйна

Европейски лидери и високопоставени републиканци от САЩ защитиха президента на Украйна Володимир Зеленски от критиките на Доналд Тръмп. В последната седмица Тръмп определи Зеленски като „диктатор без избори“, каза, че Украйна носи вина за инвазията на Русия и започна преговори с Москва за Украйна без участието на Киев и ЕС. Сред тези, които казаха, че изреченото от Тръмп е невярно, а направеното – погрешно, са републиканските сенатори Джон Кенеди, Роджър Уикър, Том Уилис, Джон Тюн, както и лидери на Германия, Великобритания, Чехия, Финландия, Норвегия, Испания.

Станете част от общността на Свободна Европа във Viber.

Архивът на Петьо Еврото

Следователят Петьо Петров, наричан Еврото, първо не беше разследван, а в момента е в неизвестност. Движението БОЕЦ и журналистите от BIRD и „Биволъ“ огласиха десетки документи, за които се предполага, че са част от личния архив на Петров. Сред най-повтарящите се имена в тях е това на Делян Пеевски. Борис Митов и Генка Шикерова проучиха тези документи и разказват какво има в тях.

Непременно вижте и предаването на Иван Бедров „Големият въпрос“, където става дума за това. А също и за една история, която разтърси страната преди година, а после беше направено всичко възможно хората да забравят за нея – историята на Мартин Божанов – Нотариуса.

Харесвате ли този бюлетин? Изпратете този линк на приятели, за да се абонират и те.

Кметовете на ПП-ДБ-СС

Един по един се отстраняват кметовете на софийски райони, избрани от местната коалиция на ПП, ДБ и „Спаси София. Този път това е кметът на район „Слатина“ Георги Илиев. Общинската избирателна комисия реши, че той е притежавал дялове във фирма. Илиев заема поста си в продължение на два мандата, продължаващи повече от шест години. Преди това вече бяха отстранени Георги Кузмов от район „Оборище“, Емил Бранчевски от „Илинден“ и Ясен Русев от „Искър“.

Самият кмет на София, избран със същата бюлетина, е с оспорен пред съда избор. В началото на февруари делото за избора на Васил Терзиев беше върнато на първата инстанция за ново разглеждане.

Интересуват ли ви тези истории? Изпратете ни вашата на svobodnaevropa@rferl.org.

Улица „Граф Игнатиев“

Кметът на софийския район „Средец“ Трайчо Трайков се готви да внесе предложение за смяна на името на улица „Граф Игнатиев“ – централна търговска улица, кръстена на руския националист, панславист и антисемит от 19-и век. Игнатиев е бил против Съединението, но „за“ голяма България, ако тя е в сферата на руското влияние. Трайчо Трайков пита хората как да се прекръсти улицата. Сред предложенията е историческото име „Самоковска“, а също и „Граф Монте Кристо“, „Граф Робер дьо Бурбулон“, „Търговска“ и други.

Германия

В неделя предстоят изборите в Германия. Масовото очакване, че след тях новият канцлер на страната ще стане Фридрих Мерц – лидерът на Християндемократическия съюз. Павела Костова разказва кой е той.

И една препоръка

Женският отбор по хокей спечели първия златен медал за България от световно първенство. За него разказваме в рубриката „Човек на деня“.

… плюс моят личен фаворит

През 1941 г. демократичната опозиция в България се опитва да удържи страната извън Тристранния пакт. По-късно членовете ѝ са репресирани от комунистическия режим. За тях не се разказва в изданията на „История на България“ на БАН – нито преди, нито след 1989 г. Стефан Дечев обяснява защо се случва така.

Искрено ваша,

Татяна Ваксберг

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv

Recent Posts

20 фирми от Стара Загора са получили сертификат за коректна фирма

Това са по азбучен ред фирмите носители на сертификат за коректна фирма за 2015 година…

4 минути ago

ТАЙНСТВЕНИ МОНАСИ УБИЙЦИ !?

Рижав, дълъг котарак, "боеца в махалата", е доведен в клиниката, увиснал на ръцете на стопанина си,…

един час ago

Полезни съвети за поддръжката на автомобила

И зиме, и лете автомобилът иска грижи. Има няколко действително полезни съвета за поддръжка, но…

3 часа ago

Виждали ли сте Лада ОКА с 6 колела?

Всеки интересуващ се от автомобили е чувал за руското мини автомобилче, носещо името ОКА. На…

3 часа ago