Три минути: „Репетиция“ за вота срещу кабинета на Петков: ГЕРБ, ДПС, ИТН и „Възраждане“ свалиха шефа на парламента

Най-важното тази сутрин:

  • ГЕРБ, ДПС, ИТН и “Възраждане” свалиха Минчев
  • Това е “генерална репетиция” за вота на недоверие
  • Протестиращи освиркаха “новото мнозинство”

Никола Минчев от “Продължаваме промяната” вече няма да бъде председател на Народното събрание. За предсрочното му освобождаване гласуваха 125 депутати от ГЕРБ, ДПС, ИТН и “Възраждане”. “В пленарната зала има ново мнозинство”, каза Минчев. Най-важното от случилото се в парламента е тук.

Гласуването за отстраняването на Минчев беше “генерална репетиция” за вота на недоверие срещу правителството на Кирил Петков. Той беше поискан от ГЕРБ и се очаква да бъде следващата седмица. ДПС, “Възраждане” и ИТН вече изразиха подкрепа.

Граждани се събраха пред Народното събрание в знак на подкрепа за Минчев. Той излезе при протестиращите заедно с Кирил Петков, министри и депутати. Тошко Йорданов от ИТН и Костадин Костадинов от “Възраждане” също опитаха да излязат, но хората ги освиркаха.

Записът

Политик обвинява свой колега в заплаха и на свой ред го заплашва с прокуратурата. Като доказателство пуска телефонен запис, който обаче не потвърждава недвусмислено думите му, а сигнал дори не е подаден. Така изглежда дотук случаят с Радостин Василев, когото Тошко Йорданов обвини в натиск срещу депутатка. Борис Митов събра фактите.

Изпратете “3 минути” на приятели, за да се абонират и те. Споделете на svobodnaevropa@rferl.org какво още искате да видите в бюлетина.

Войната

Русия използва в Украйна забранени противопехотни мини. Правозащитната организация Хюман райтс уоч документира такива случаи и призова Русия да спре тази практика.

Президентите на Франция и Румъния Еманюел Макрон и Клаус Йоханис, германският канцлер Олаф Шолц и премиерът на Италия Марио Драги посетиха Киев и видяха разрушенията в околните градове. “Ще възстановим всичко”, каза Драги.

Съветът на Европа осъди “нарушенията на човешките права, извършвани от окупационните власти на Русия срещу етническите малцинства” в Крим. Украинският полуостров беше незаконно анексиран от Москва през 2014 г.

Президентът на Украйна Володимир Зеленски каза, че териториалните амбиции на Русия се простират от Варшава до София. “Нашествието в Украйна е първата стъпка”, каза той.

Русия твърди, че е готова да поднови мирните преговори с Украйна, но не получава отговор на предложенията си от Киев. През последните месеци преговорите са в застой.

Броят на бежанците от преследване, военни конфликти, нарушения на човешките права и насилие през 2021 г. е най-високият в историята, съобщи ООН. Данните са от преди войната в Украйна, която принуди над 13 млн. украинци да напуснат домовете си.

Хиляди туристи идваха всяко лято в Одеса. Сега обаче плажовете са покрити с мини, които защитават града от атака на руския флот. За да предпазят хората, властите забраниха да се ходи на плажа. Вижте повече в това видео.

Матурите

Тази седмица учениците от седми и десети клас се явиха на изпити, които имат сериозно значение за по-нататъшното им образование. Интересува ли се някой как това влияе на децата и дали не им нанася повече вреди? Надежда Цекулова потърси отговори.

Текстът за преразказ, който се падна на изпита по български език на седмокласниците, предизвика критики. Те са към литературните качества на текста, но и към личността и възгледите на автора. “Удря всякакво дъно”, каза учителка. Цялата история е тук.

И три препоръки

Ако сте чули твърдения, че руският газ е сигурен и евтин и няма нищо лошо една страна да зависи от него, не им вярвайте. Москва намали доставките точно за тези държави, които се съгласиха да плащат по новата схема, предложена от нея, и това вдигна цените рязко. Икономистът Георги Ангелов обяснява.

Един млад британски палеонтолог откри забележителна находка – останки от най-големия хищен динозавър, живял някога в Европа. Докторантът Крис Баркър от Университета в Саутхемптън, Великобритания, е човек на деня на Свободна Европа.

Човешкото сърце осигурява кръв в тялото. Елементите му – тръби, клапи, камери, обаче са безполезни без биоелектрическия импулс, който ги поддържа в движение. Средство за измерване на този импулс се появява чак в началото на 20 век, благодарение на работата на Вилем Ейнтховен. Пламен Асенов разказва историята на изобретателя на ЕКГ апарата.

Абонирайте се, за да получавате всяка сутрин в пощата си „3 минути“ – преглед на най-важните новини.

Искрено ваша,

Елица Симеонова

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036………. .

Arhiv

Recent Posts

Футболист на Берое: Българският футбол наистина ме изненада

Офанзивният футболист на Берое Франсиско Политино даде интервю пред аржентинското издание Diario UNO, научи ЗАРАТА.…

2 часа ago

Новата година. Кои са почивните дни на 2025

Календарът обича 2025 година, показва справка в графика на празничните дни. През предстоящата година цели…

2 часа ago

Десет души загинаха в терористичен акт в Ню Орлиънс

Неизвестен мъж прегази с камиона си тълпа от празнуващи в американския град Ню Орлиънс, предаде…

3 часа ago