Три минути: Рублата пада. Парламентът в София остава в застой

Добро утро!

Най-важното е тук:

  • Руската рубла
  • Политическата криза
  • Китайският ТикТок

Рублата чувствително поевтиня спрямо долара за първи път от предишното ѝ осезаемо падане след началото на войната на Москва срещу Украйна. В сряда Централната банка на Русия спря да купува валута на вътрешния пазар. Причините за спада може да са две – новите американски санкции срещу руски банки, в това число срещу „Газпромбанк“, и поевтиняването на петрола. Вижте историята от Петър Карабоев от Дневник.

Парламентът

Депутатите направиха шести неуспешен опит да изберат председател на парламента. До балотаж стигнаха кандидата на ИТН Силви Кирилов и Рая Назарян от ГЕРБ. Назарян получи само подкрепата на ГЕРБ, а Кирилов – тази на 17 души от ПП-ДБ, цялото „Възраждане“, АПС на Доган и МЕЧ. В гласуването изобщо не участваха депутати от ДБ, с което беше свален кворумът, а оттам – и броят на гласовете, необходими за избирането на Кирилов. Но тази кандидатура отново не мина. През това време в социалните мрежи започна разнищването на биографията на Силви Кирилов.

Политическата криза

Седмият опит за излъчване на председател на парламента ще се състои днес. Няма никакви данни, че парламентарните групи ще си променят нагласите за постигане на мнозинство. Политиците се държат така, сякаш следват някакъв наръчник за действия, които им гарантират, че няма да има правителство. Ето стъпките, които те предприемат, описани от Пламена Игнатова в Клуб Z.

Станете част от общността на Свободна Европа във Viber.

Галъп Интернешънъл

Социологът Първан Симеонов напуска Галъп Интернешънъл, която преди месеци смени своя собственик. Новите собственици са Борислав Цеков и Петър Кичашки, които са с успешен бизнес в сферата на вторичните суровини, пише Медиапул.

Новите фигури в агенцията ще бъдат Татяна Буруджиева, Огнян Минчев, Михаил Константинов, Владимир Чуков и други. Новите собственици отдавна съобщиха, че ще развиват политическите анализи на агенцията.

Интересуват ли ви тези истории? Изпратете ни вашата на svobodnaevropa@rferl.org.

САЩ и войната

САЩ ще има специален пратеник за войната в Украйна – Кийт Келог, пенсиониран генерал-лейтенант. На него се е спрял избраният за президент Доналд Тръмп. Келог беше шеф на кабинета на Съвета за сигурност на Белия дом по време на първия мандат на Тръмп. Той се прочу в последно време с това, което предлага като план за разрешаване на конфликта – да се каже на украинците, че ако не приемат мирни преговори ще бъде спряна цялата помощ за тях, а на руснаците да се каже, че ако не приемат преговори, САЩ ще дадат на Киев цялото възможно оръжие.

Харесвате ли този бюлетин? Изпратете този линк на приятели, за да се абонират и те.

Войната

Украйна може да е загубила между 60 и 100 хиляди войници във войната, която Русия започна преди близо 3 години. Тези изчисления са на британския Икономист. Други 400 хил. може да са били ранени.

Противопехотните мини са забранени за използване с международна конвенция. Но Русия е разположила над 2 млн. такива устройства в Украйна – факт, който се губи като детайл в цялата история на бойните действия. Сега САЩ реши да предостави такива мини и на Украйна. Това отново е закъсняло разрешение, смятат някои експерти.

Румъния

Проруският кандидат Калин Джорджеску поведе в първия тур на президентските избори в Румъния, след като беше използвал предимно ТикТок като поле за кампания. Върнахме се назад, за да видим детайлите на тази кампания. Описани са тук.

И една препоръка

Филмът „Гладиатор 2“ вече генерира над 220 млн. долара приходи. Актьорът Педро Паскал е Човек на деня на Свободна Европа.

… плюс моят личен фаворит

Качествените хора са прогонени от политиката, казва Иван Костов в интервю за Диляна Димитрова от „Площад Славейков“. Разговорът идва след излизането на последната книга на бившия премиер.

Искрено ваша,

Татяна Ваксберг

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv