Най-важното тази сутрин:
Руските дипломати и служители, които бяха изгонени от България, заминаха за Москва. Два руски самолета бяха дошли да ги приберат заедно със семействата им. По думите на един от експулсираните дипломати общо 180 души са отпътували от България.
Руската посланичка Елеонора Митрофанова каза, че ще повдигне “безотлагателно” въпроса за закриване на руското посолство в София. Представители на руските власти предложиха да не се бърза. Въпросът ще се разгледа от руското външно министерство.
ЕС и НАТО подкрепиха България в спора с Русия. Според ЕС заплахата на Русия да затвори посолството си в София е “неоснователна”, а НАТО я определи като “изнудване”.
Политици, анализатори и членове на службите са получавали пари от Русия, докато са формирали обществено мнение в България, каза началничката на кабинета на премиера в оставка Лена Бориславова. По думите ѝ става въпрос за плащания от 4000 лв на месец.
“Лукойл Нефтохим” за пръв път от години отчете печалба в България. Досега компанията, собственост на руската “Лукойл”, получаваше милиарди левове приходи в България, но отчиташе загуба и не плащаше данъци. Тук е отговорът на въпроса как е възможно това.
Руските власти съобщиха, че са поели пълен контрол над украинската Луганска област, след като са превзели и Лисичанск – последният голям град в областта, за който от седмици се водят ожесточени боеве. Украйна потвърди, че Лисичанск е превзет.
Руската армия нанесе удари по два града в Донецка област – Славянск и Краматорск.
Украйна е обезвредила 48 000 взривоопасни предмети на площ от 191,70 хектара, съобщи Киевската военна администрация. Новината идва часове след като стана ясно, че Славянск е бил обстрелван със забранените касетъчни бомби.
Поне 14 са жертвите на руски ракетен удар по жилищна сграда в Одеска област.
Властите в руския град Белгород съобщиха за серия взривове, при които са загинали трима души. Градът е близо до границата с Украйна, която не е коментирала случая.
Приключи историческа среща на НАТО в Мадрид, на която бяха взети важни решения – за покана на нови членове, за разполагане на още военни в Европа и за нова помощ за Украйна. Всичко е обяснено от кореспондента ни Рикард Йозвяк в това видео.
Президентът Румен Радев връчи мандат за съставяне на правителство на Асен Василев. Той е кандидат за премиер на “Продължаваме Промяната”. Той беше посочен, след като БСП отказа да преговаря, ако Кирил Петков е кандидат за министър-председател.
БСП и “Демократична България” ще подкрепят правителство на Асен Василев. Петима независими депутати, които се отцепиха от ИТН, ще кажат до петък дали ще гласуват за такъв кабинет. Това няма да е достатъчно за мнозинство в парламента.
Изпратете “3 минути” на приятели, за да се абонират и те. Споделете на svobodnaevropa@rferl.org какво още искате да видите в бюлетина.
Главният прокурор Иван Гешев определи реформата на съдебната власт като експеримент, а своята институция – като “последна преграда пред беззаконието и престъпността”.
Това стана по време на изслушване на кандидатите за членове на Висшия съдебен съвет (ВСС) от прокурорската квота. От осемте кандидати само двама бяха критични към дейността на ВСС. Техните шансове да бъдат избрани са най-малки, пише Медиапул.
Съдиите вече гласуваха за членове на ВСС. Бяха избрани само съдебни началници, чиито имена бяха обсъждани предварително като фаворити. Този резултат можеше да изглежда легитимен, ако не се бяха случили поредица от озадачаващи неща. Борис Митов разказва.
Създателката на OneCoin Ружа Игнатова вече е сред десетте най-издирвани бегълци от ФБР. Предлага се награда от 100 хил. долара за информация, която да доведе до ареста ѝ. Игнатова е обвинена за организиране на финансова пирамида и измами с криптовалута.
Стоян Караиванов от любопитство започва да свири на бандонеон, но никога не го оставя. Сега той запознава с най-типичния инструмент на тангото и българската публика.
В България това съвсем погрешно се нарича русофилство. А всъщност е преклонение пред руската автокрация и антиевропеизъм. И най-често върви ръка за ръка с един изначален антисемитизъм, пише Стефан Дечев. И дава няколко примера от историята.
Езикът става беден, думите се повтарят. Всяка реч на лидера е “историческа”, дори да не казва нищо. Всяка диктатура налага подобен език. Една книга, издадена на български с десетилетия закъснение, описва как. Не пропускайте този текст на Диляна Теохарова.
Абонирайте се, за да получавате всяка сутрин в пощата си „3 минути“ – преглед на най-важните новини.
Искрено ваша,
Елица Симеонова
Здравето на очите е от ключово значение за нашето ежедневие и качеството на живот. Освен…
Синулан е популярна хранителна добавка, която подпомага здравето на дихателните пътища и синусите. Продуктът е…
Кулата първоначално е била временна Айфеловата кула е построена за Световното изложение в Париж през…