Добро утро. Най-важното днес:
Недосегаемостта на убития Мартин Божанов – Нотариуса в продължение на години получи своето обяснение. Докато се е занимавал с многостранна престъпна дейност, той е бил секретен сътрудник на полицията и безпрепятствено е упражнявал влияние над магистрати чрез изнудването им с компромати.
Всичко това, както и имената на членовете на предполагаемата му престъпна група, са известни на прокуратурата поне от 2022 г., когато ГДБОП ѝ изпраща подробна справка от разработка за Нотариуса. Но все още никой не е обвинен по този случай. Сега тази справка беше публикувана от Антикорупционния фонд, за да разбере обществото какво и от кога знае прокуратурата.
В този текст можете да си припомните защо действията на държавното обвинение по това дело, както и по делото срещу Петьо Петров – Еврото, провокират съмнения от самото начало.
Прокуратурата може и да не говори много за Нотариуса и Еврото, но точно преди изборите се сети, че от месеци разследва предполагаема фалшификация, извършена през 2021 г. от Лена Бориславова от ПП-ДБ. Сигналът срещу нея тръгва от активист за запазване на плажа Корал.
Природозащитници стоят в основата и на ветото на президента Румен Радев, с което той върна на парламента законови поправки за ограничаване на екооценките по приоритетни строителни проекти. Мотивите на държавния глава напълно отразиха критиките на активисти срещу прокараната от ГЕРБ, ДПС и ИТН поправка.
Вътрешният министър Калин Стоянов пък се похвали във Фейсбук, че заплатите в МВР и порционът за храна се увеличават със задна дата.
Намалява обаче населението на България, показват данните на Националния статистически институт за 2023 г. За една година то се е свило с 2229 души, което представлява 0,03%. Това обаче е най-малкият годишен спад на българското население, откакто се поддържат такива данни през 2002 г., пише „Капитал“.
До началото на века се връща в спомените си и фотографът Веселин Боришев. Не пропускайте поредното видео от поредицата с него „Когато снимах…“. Този път е ред на Бойко Борисов.
Последвайте канала на Свободна Европа и във Viber.
На фона на предстоящите евроизбори няколко твърдения за предполагаеми „провали“ на политиката на Брюксел започнаха да се повтарят от анализатори в българските медии. Зад много от тях обаче не стоят солидни факти. Кои са четирите най-често срещани, прочетете в този текст.
Колегите от „Дневник“ пък съобщават, че Европейската комисия иска от България да коригира плана си в областта на енергетиката и климата. Причината е, че в него трябва да бъдат заложени по-високи цели от настоящите.
Семеен хотел в Халкидики, Гърция, в продължение на години приютява редовно не обикновени туристи, а агенти от руското военно разузнаване ГРУ. Не пропускайте последното разследване на сайта Инсайдър за семейството на Николай и Елена Шапошникови и секретното шпионско поделение 29155.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг направи изненадващо посещение в Киев. Там той и украинският президент Володимир Зеленски призоваха доставките с военна помощ за Украйна да бъдат ускорени.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен пък призова палестинската групировка Хамас да приеме предложението на Израел за примирие в Ивицата Газа срещу освобождаването на всички израелски заложници, взети в плен миналия октомври.
На финала ви препоръчвам този анализ на Красен Станчев. В него той сравнява нивото на щастието в България и Румъния, които вървяха заедно при преговорите за членство и под мониторинга на Брюксел след влизането им в ЕС. Сега обаче Букурещ напредва по-бързо от София.
Не пропускайте и този текст за концертите на стадион в България. Ако ви е направило впечатление, че напоследък тези музикални събития намаляват, тук ще откриете отговор на въпроса – какво се промени?
Абонирайте се за този бюлетин, за да получавате всяка сутрин в пощата си „3 минути“ – преглед на най-важните новини.
Успешен ден,
Борис Митов
Петлите са не само символ на утрото, но и интересни същества със специфични характеристики и…