Добро утро!
Тук е най-важното:
Парламентарната асамблея на Съвета на Европа поиска извънреден трибунал за Русия заради военната инвазия в Украйна. Резолюцията за създаването му беше приета единодушно, един се въздържа. Бъдещият трибунал ще бъде създаден с договор „между държави съмишленици“ и ще може да разглежда единствено престъплението агресия. В момента то не може да бъде разследвано от международен съд, защото за това е нужно съгласие на Съвета за сигурност на ООН, а в него Русия има право на вето.
Резолюцията е първият международен документ, който назовава руската идеология, довела до войната: русский мир.
Американският президент Джо Байдън поиска от Конгреса 33 млрд. долара помощ за Украйна. Парите биха отишли за военни и хуманитарни нужди. Тази сума е равна на около 4 годишни бюджета за отбрана на Украйна.
Въоръжаването на Украйна заплашва сигурността на Европа, каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. Коментарът му беше направен още преди да стане ясно предложението на президента Байдън.
България и Унгария са единствените страни от НАТО и ЕС, които не подпомагат военно Киев, но има косвени данни, че българско оръжие стига до Украйна през трети страни. Търсенето на българско оръжие е огромно, казва пред Генка Шикерова директорът на държавната оръжейна фирма „Кинтекс“ Александър Михайлов.
Оръжейният завод „Арсенал“ търси да назначи на работа над 285 души, съобщи във Фейсбук журналистът Николай Стайков.
Изпратете ни интересна история по тази или друга тема на svobodnaevropa@rferl.org.
Руската армия е напреднала с около 20 км на Източния фронт, казва съветникът на президентската администрация на Украйна Алексий Орестович. Той казва, че и двете страни са претърпели значителни загуби на хора и техника, а украинските войници започват да губят присъствие на духа.
Тук публикуваме карта на превзетите територии с данни, валидни към 28 април.
Вечерта в четвъртък Русия изстреля и две ракети по Киев, докато в града се намираше генералният секретар на ООН Антониу Гутериш. Преди да посети Киев, Гутериш беше в Москва и се срещна с Путин, когото призова да спре огъня по Украйна.
Ако бюлетинът “3 минути” ви харесва, изпратете този линк на приятели, за да се абонират и те.
В същия ден в Киев беше и българска делегация от управляващите партии без представител от БСП. След среща на премиера Петков и президента Зеленски стана ясно, че България би могла да помогне за ремонта на украинска военна техника. Предложението ще бъде внесено в парламента от Кирил Петков. Двамата са обсъждали и доставките на електроенергия от Украйна за България и Балканите, както и изтеглянето на кораба „Рожен“ с български моряци на него.
Българските политици бяха в три от най-тежко обстрелваните градове в Украйна – Буча, Ирпен и Бородянка. Руската армия се изтегли оттам около 1 април. Петков нарече видяното от него „притихнал ад“.
Станете част от общността на Свободна Европа във Viber.
България може да получава газ и на цени, по-ниски от руските, твърди вицепремиерът Асен Василев. Той беше в Брюксел заедно с енергийния министър Александър Николов. От сряда, когато Русия спря газа за България, страната получава гориво през пристанището Ревитуса в Гърция. Според Василев България няма притеснения за осигуряването на газ за следващата зима и не води преговори с „Газпром“.
„Митът за евтиния руски газ отдавна няма нищо общо с реалността“, смята и икономистът Георги Ангелов. Той уточнява, че българското потребление на газ е много малко и че след като интерконекторът с Гърция бъде завършен, за него ще е достатъчна доставката от само един танкер месечно.
Докато вицепремиерът е в Брюксел, а анализаторите изчисляват нуждите от газ, министърката на икономиката Корнелия Нинова и работодателските организации поискаха кабинетът да възобнови доставките на руски газ.
Хиляди протестираха в София срещу руската военна агресия. Те настояваха София да предостави оръжие на Украйна и да наложи ембарго на „кървавия руски газ“.
Абонирайте се за този бюлетин, за да получавате всяка сутрин в пощата си „3 минути“ – преглед на най-важните новини.
Искрено ваша,
Татяна Ваксберг