Керанка Цакова живее в двемогилското село Острица. Тя е онкоболна и често й се налага да ходи на лекар в Русе, или за лекарства.
„Няма коли, няма автобуси, няма с какво да се придвижваме. Аз съм болна от рак, трябва да ходя на прегледи, но как да отида?“, каза тя.
Село Острица има над 230 жители. Там вече втора година има проблем с обществения транспорт, но от няколко месеца изобщо няма автобуси. В подобно положение са и съседните Кацелово и Каран Върбовка.
„Мотивите на човека, който изпълнява тази услуга са, че няма печалба и иска субсидии. Пари няма от къде няма от къде да му дадем. Ние сме наместничество, не разполагаме с ресурси“, обясни кметският наместник на с. Острица Стефан Димитров.
Във въпросните села има предимно възрастни хора, които нямат автомобили. Когато пътуването до областния град е наложително, търсят частен автомобил, срещу заплащане.
Един от вариантите за решаване на проблема е да се кандидатства за държавна субсидия, но тези села не отговарят на изискванията.
„Училищни автобуси има и в село Кацелово и вървят сутрин и вечер. Те нямат право и не извозват граждани. От там нататъка, шофьорите докарват учениците и вечерта ги прибират. В същото време ако министерството на просветата, ако дава тия средства под формата на субсидии към училищата за извозване, но самият транспорт ако се извършва от частни фирми, тогава фирми ще имат интерес да осъществяват този превоз и покрай учениците да возят и граждани“, посочи кметът на Община Две могили Божидар Борисов.
От Община Русе отговориха, че търсят вариант за превоз с прехвърляне, за да се оптимизират разходите на превозвачите.
„Общината няма как да извършва финансиране да превозва за своя сметка частни лица. Ние може да предложим желаещи да извършват услугата по разписанията, които ние имаме от областната схема. Субсидират се самите превозвачи при определени условия, но те трябва да кандидатстват и да отговарят на условията“, подчерта зам.-кметът по „Комунални дейности“ в община Русе Димитър Недев.
Жителите на трите населени места са готови и да затворят пътя в знак на протест, ако никой не обърне внимание на проблема им.
Вижте повече в репортажа на кореспондентите ни.
Ашваганда, известна също като „индийски женшен“, е растение, използвано от векове в традиционната индийска медицина…