Следващият американски президент Доналд Тръмп няма как да изпълни заявката си да прекрати войната в Украйна „за 24 часа“, но Киев сега има два месеца да го убеди да не спира военната помощ.
Това каза пред репортер на Свободна Европа британският историк, писател и анализатор в областта на сигурността Марк Галеоти, в петък.
Той е гост на международната конференция „Софийски форум за информационен интегритет“ на тема дезинформация и пропаганда. Тя се провежда дни след президентските избори в САЩ във вторник, когато Тръмп – кандидат на Републиканската партия и бивш президент, спечели срещу кандидатката на демократите Камала Харис.
Тръмп твърди, че е в добри отношения както с Москва, така и с Киев, като често критикува размера на финансовата и военната помощ, която САЩ изпращат на Украйна, за да се защитава от Русия. Също така по време на предизборната си кампания той твърдеше, че може да приключи войната „за 24 часа“, ако бъде избран, като не даде подробности как.
Според Галеоти победата на Тръмп „със сигурност няма да е в полза на Украйна“.
„Проблемът с Тръмп е, че никога не знаем дали той наистина има предвид това, което казва“, добави Галеоти. „Така или иначе обаче е ясно, че той и неговият вицепрезидент не са наистина заинтересовани да изпратят повече ресурси в Украйна. Така че на практика Киев разполага с два месеца, за да се опита да промени решението му. В противен случай може да се окаже в беда“.
След около два месеца, на 20 януари, Тръмп ще встъпи в длъжност като 47-ия президент на САЩ.
На въпрос дали е възможно войната да бъде прекратена за 24 часа Галеоти отговори, че не е.
„В най-добрия случай – и не за 24 часа, той може да наложи прекратяване на огъня, като заплаши Киев, че ще оттегли цялата помощ, ако не спре да воюва, и заплаши Русия с увеличаване на помощта [за Украйна]. Но дори и така това не е действителен край на войната, това е временно прекратяване на сраженията, което ще даде на Русия възможност да се прегрупира, да събере сили и Путин като цяло да се захване отново с войната, когато пожелае“, добавя експертът.
Галеоти смята, че Европейският съюз (ЕС) не е направил достатъчно, за да гарантира подкрепа за Украйна, в случай че Тръмп спечели изборите.
„ЕС може да предостави повече пари за подкрепа на Украйна, но няма производствения капацитет [на САЩ], например да достави ракетите „Пейтриът“, с които Украйна се защитава“, каза още Галеоти.
Според него е малко вероятно, но все пак възможно САЩ да оттеглят цялата си военна помощ от Украйна, и ако това се случи, „ЕС в момента не може да направи много“. Съюзът би могъл да разшири военния си капацитет и да натрупа повече ресурси, но това ще отнеме време.
В петък руският президент Владимир Путин поздрави Тръмп за победата и каза, че Москва е готова за разговори с него.
Тръмп от години е обвиняван във връзки с Кремъл. През октомври книга на журналиста Боб Удуърд разкри, че е провеждал частни телефонни разговори с Путин след края на първия си президентски мандат. През 2020 г. Комисията по разузнаване към американския Сенат публикува доклад, според който Русия агресивно се е намесила в предизборната кампания в САЩ през 2016 г. в полза на Тръмп.
Освен историк и политолог, Марк Галеоти е също изпълнителен директор на консултантската компания Mayak Intelligence и почетен професор в Лондонския университетски колеж (UCL). Автор е и на няколко книги за Путин и войните на Русия.
Бразилският халф Уерик Каетано отново е част от Берое, научи ЗАРАТА. 25-годишният полузащитник се завръща…