Тръмп номинира Мъск да намали бюрокрацията и разходите. ТВ водещ ще оглави Пентагона

Илон Мъск и бившият кандидат за президент от Републиканската партия Вивек Рамасвами ще оглавят новосъздаденото Министерство за правителствената ефективност. Това обяви избраният за президент Доналд Тръмп, предаде Ройтерс.

Заедно с това Тръмп номинира и водещият от консервативната медия Фокс Нюз Пийт Хегсет за министър на отбраната. За директор на ЦРУ е номиниран бившият директор на националното разузнаване Джон Ратклиф.

Бъдещият президент посочи още и номинациите си за посланик в Израел и пратеник в Близкия изток.

Новините идват, след като преди седмица Тръмп спечели президентските избори в САЩ. Той трябва да встъпи официално в длъжност на 20 януари, но вече обяви няколко от членовете на бъдещия си кабинет. Във вторник американски медии излязоха с новината, че бъдещият президент се кани да номинира сенатора Марко Рубио за държавен секретар.

Министерство за правителствената ефективност – новият „проект Манхатън“

Мъск и Рамасвами ще оглавят Министерството на правителствената ефективност (от англ. Department of Government Efficiency) , но такава структура официaлно няма да бъде част от администрацията на Белия дом, пише Асошиейтед прес.

Двамата предприемачи ще трябва да завършат работата по преструктуриране на разходите на администрацията до 4 юли 2026 г.

До момента няма яснота как точно ще функционира новата структура и дали ще бъде под формата на консултативен орган.

От съобщението на Тръмп за назначенията им става ясно, че двамата ще предлагат „съвети и насоки“ и ще работят в синхрон с Бюрото за управлението на бюджета.

„Те ще проправят пътя на моята администрация да премахне правителствената бюрокрация, да намали излишните регулации, ще намалят разточителните разходи и ще преструктурират федералните агенции“, каза Тръмп в съобщението си за назначенията. Той каза още, че това представлява „потенциално проект „Манхатън“ на нашето време“.

„Проектът Манхатън“ е кодовото название за тайната операция по създаването на първите ядрени оръжия в света между 1942 и 1946 г. Той е оглавяван тогава от Роберт Опенхаймер.

Илон Мъск е предприемач и един от най-богатите хора на планетата. Той ръководи компаниите „Тесла“, която произвежда електрически автомобили, „СпейсЕкс“, която се занимава с космически апарати, както и социалната мрежа „Екс“. По време на кампанията за изборите за президент в САЩ той се превърна в един от най-изявените привърженици и един от най-големите донори на Доналд Тръмп.

Вивек Рамасвами е основател на фармацевтичната компания „Ройвант“. Той беше един от конкурентите на Тръмп за номинацията на Републиканската партия, но след това се оттегли и застана зад 45-ия президент.

Водещият на „Фокс“, който оглавява Пентагона

Водещият от „Фокс Нюз“ Пийт Хегсет е номинацията на Тръмп за министър на отбраната.

„Пийт е силен, умен и наистина вярва в „Америка на първо място“. С него начело враговете на Америка ще бъдат нащрек“, каза Тръмп.

Хегсет е ветеран от Националната гвардия на армията. Той е служил във военната база „Гуантанамо“, а по-късно има турове в Ирак и Афганистан. По-късно той е начело на организация на ветераните преди да стане анализатор във „Фокс“.

Още от 2016 г. той изказва подкрепа за Доналд Тръмп и влизал в ролята на консултант на бившата му администрация.

Американските медии коментират, че номинирането на Хегсет е изненадало дори част от Републиканската партия заради много по-познати и опитни кадри, които са били разглеждани за поста.

ЦРУ, Израел и Близкият изток

Изборът на Тръмп за нов директор на Централното разузнавателно управление (ЦРУ) е Джон Ратклиф. Той е определян за един от най-близките и лоялни на Тръмп членове на бившата му администрация. В края на първия му мандат Ратклиф беше директор на националното разузнаване.

Ратклиф беше начело на Центъра за американска сигурност, който подкрепя позициите на Тръмп, а самият той беше един от съветниците по национална сигурност в приключилата наскоро кампания.

За бъдещ посланик в Израел Тръмп Майк Хъкаби. Той е бивш губернатор на Арканзас. За него се знае, че е силен привърженик на позициите на Тел-Авив. Американските медии коментират, че това е знак за още по-силна подкрепа, която Вашингтон ще оказва на Израел.

По данни на Си Ен Ен през 2008 г. по време на кампания Хъкаби твърди, че „всъщност няма такова нещо като Палестина“.

За специален пратеник в Близкия изток Тръмп номинира бизнесмена и инвеститор Стивън Уиткоф. Той се занимава с инвестиции в недвижимо имущество и много приближен до избрания за следващ президент.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv