„Трябва да се говори за миналото“. Дора Иванова, която иска да отвори вратите на Бузлуджа

Потенциал. Това вижда арх. Дора Иванова всеки път, когато погледне към сградата, кацнала като космически кораб на връх Бузлуджа. Това вижда и още първия път, когато застава пред нея преди около 8 години. Въпреки че тогава паметникът се руши, мозайките му се лющят, а от покрива капе вода.

Оттогава досега много неща са се променили. Днес рушащата се сграда, построена от Българската комунистическа партия (БКП) като идеологически монумент, е само на няколко крачки от това да развие поне част от потенциала си – и най-накрая да бъде отворена за посетители.

Напредъкът е именно благодарение на работата на арх. Дора Иванова, която през 2015 г. основава фондацията „Проект Бузлуджа“. За втора поредна година от фондацията организират благотворителен фестивал в района на паметника, като от петък до неделя близо 50 музиканти ще свирят на три различни сцени. Паметникът ще бъде осветен за първи път чрез 3D mapping, а различни културни организации ще предложат лекции, работилници и състезания.

Събраните средства пък ще отидат за опазването на монумента.

„Целта ни е с фестивала да популяризираме каузата“, разказва Иванова в интервю за Свободна Европа.

„Към края на годината планираме да приключим дейностите по обезопасяването на сградата, а отварянето ще е възможно най-скоро след това, тоест в началото на следващия сезон“, добавя тя.

Идеята им е не да реставрират обекта, който в миналото носи името „Дом паметник на БКП“, в предишната му пропагандна функция, а да го опазят с образователна цел – като място за диалог и критичен поглед към периода на комунизма.

„Трябва да има места, на които да се опазят следите на миналото, на които поколенията, които не са живели в този период, да могат да задават въпроси“, посочва младата архитектка.

Самата тя е родена през 1990 г. и е точно от тези, които нямат собствени спомени за времето на комунистическия режим.

Колкото по-трудно и травматично е било едно минало, толкова повече трябва да се говори за него

„Целта е да се представят критични гледни точки и да се развие диалога, защото смятаме, че колкото по-трудно и травматично е било едно минало, толкова повече трябва да се говори за него“, казва още тя.

За да се случи това обаче са нужни още средства. Най-наложително е например обезопасяването на огромния покрив, който има обща площ 2500 кв.м. Целта според Иванова може да бъде постигната само с обединени усилия – не само на институциите, но и на обикновените граждани. Точно затова и фестивалът тази година се провежда под мотото „Ти си ключът. Отвори Бузлуджа“.

„Смятаме, че всеки от нас има силата да променя средата. Това е основното послание на целия проект – че гражданското общество е това, което променя и има силата да развива“, отбелязва Иванова.

По думите ѝ хората в България са свикнали по-често да хвърлят обвинения и да критикуват нещата, които не харесват, отколкото да предприемат реални действия, за да ги променят. Това се отнася и до конкретния случай на паметника „Бузлуджа“, за който от години се чуват призиви да бъде опазен като туристически обект.

Самата Иванова се запознава с идеята преди 8 години. Тогава все още е студентка по архитектура в Техническия университет в Берлин. Разказва, че е била удивена, че такава изключителна сграда – от гледната точка на всеки архитект, без значение от историята зад нея, може да бъде изоставена на произвола на съдбата.

„Както и да квалифицираме периода на нейното създаване, неоспоримо е, че самата сграда е една от най-уникалните архитектурни творения в България и това се вижда от целия свят. Тя е всъщност най-известната българска сграда в чужбина“, казва Иванова.

Така паметникът „Бузлуджа“ се превръща в тема на дипломната ѝ работа, а само година след като завършва, тя основава и фондацията „Проект Бузлуджа“ с цел да опази обекта от разрухата.

През 2019 г. Иванова напуска работата си в голямо архитектурно бюро в Берлин и се посвещава изцяло на каузата. Впоследствие екипът ѝ успява да осигури средства от американската организация „Гети“, с които е изготвен подробен Плана за опазване и управление на обекта. Изработването му отнема 3 години и в него участват над 100 експерти от 10 държави.

„Не мисля, че това е редовната практика в България, така че е много хубаво да имаме един такъв успешен пример“, посочва младата архитектка.

Надеждата ѝ е, че добрите практики при опазването на монумента на Бузлуджа наистина ще послужат като образец и при консервирането на други подобни обекти в страната – които по думите ѝ не само малко. Те биха могли да донесат много позитиви на България – и то не само като притегателни точки за туризъм.

„А на първо място да донесат позитиви на нас като общество, във връзка с паметта, която е необходима, и нейното опазване“, казва Иванова.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036………. . Бъди оригинален! Интересни подаръци за скъпи хора! КУПИ СЕГА! https://kupi-sega.bg/

Arhiv