Графит в подкрепа на Украйна в София. Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group |
Темата за възстановяването на разбитата от военните действия на Москва Украйна заема все по-голямо място в Европа, пише Йохан ван Овертвелд, бивш финансов министър на Белгия, а днес председател на комисията по бюджет в Европейския парламент, в коментар за Politico. Все повече се чуват призивите Русия да плати основната част за това – на принципа „агресорът плаща“ и чрез замразените руски активи.
Но това трябва да бъде направено „умно“, спазвайки принципите за върховенство на закона, които защитава Европейският съюз, коментира политикът и допълва, че Западът трябва да е уверен, че тези средства не се конфискуват в условията на „правен вакуум“. Според него е напълно реално изземването на руските средства да стане по съдебен път на фона на агресията срещу суверенна държава и военните престъпления, извършвани от руснаците.
Замразените руски активи са на стойност 600 млрд. долара. Част от тези средства са пари на руските олигарси и според германския финаснов министър Кристиан Линднер, те не бива да бъдат използвани. Но това са пари, натрупани от олигарсите благодарение на руските власти и затова няма никакво основание те да не бъдат използвани, категоричен е обаче Йохан ван Овертвелд.
Преди дни стана ясно, че руски олигарси са завели поне 18 дела в Съда на ЕС срещу санкциите, които налага общността срещу тяхната дейност.
Западът не бива да си затваря очите и за проблемите в Украйна, допълва още бившият финансов министър на Белгия. Той припомня, че през 2021 година страната е на 122 място в индекса за възприятие на корупцията на Transparency International и властите имат много работа по отношение на борбата с корупцията и прозрачността. „Западът трябва да уважава украинския суверенитет, но и също така внимателно да използва конфискуваните пари“, препоръчва още Ван Овертвелд.
В своя коментар политикът припомня и подписването на Версайския договор, с който е сложен краят на Първата световна война, и коментира, че текстовете в него са историческа грешка. Договорът съдържа толкова строги санкции срещу германския народ, че възходът на Хитлер е бил неизбежен.
Йохан ван Овертвелд посочва, че украинският президент Володимир Зеленски греши, когато смята, че „ако агресорът загуби всичко, то това ще го лиши от мотивацията му да започне война“ и допълва, че това крие риск от издигането на още по-антизапападен и антидемократичен лидер в Русия.
Западът трябва да вземе предвид руското население, което също е предадено и ограбено от президента Владимир Путин. „И трябва да започне сега“, завършва своя коментар бившият белгийски финансов министър.
Тримата мъже, подсъдими за побоя, нанесен над главния редактор на "168 часа" Слави Ангелов, получиха…
Бразилският халф Уерик Каетано отново е част от Берое, научи ЗАРАТА. 25-годишният полузащитник се завръща…