Законът изисква чуждестранните платформи, които се използват от над 1 милион потребители дневно в Турция, да определят законен представител, базиран в страната. В противен случай са заплашени от значителни глоби.
Според критиците на закона той ще увеличи цензурата и ще заглуши критичните мнения – нещо, за което Турция многократно е критикувана. Социалните медии трябва да съхраняват данните за потребителите си в Турция, което ще направи по-лесен достъпа на властите до тях.
В изявление в петък от Туитър съобщиха, че се е съгласили с новите условия в закона, но обещаха да продължат да защитават отворен публичен диалог и да гарантират, че услугите им са достъпни за всички, където и да се намират. В съобщението си Туитър повтаря, че остава ангажиран със защитата на гласа и на данните на потребителите си.
Досега Турция е наложила глоби на Фейсбук, Инстаграм, Туитър, Перископ, Ютюб и ТикТок за нарушаване на закона през последните месеци. Фейсбук, Ютюб и Инстаграм вече заявиха, че също ще определят представители в Турция.
На 10 януари, когато се отбелязва Денят на работещия журналист, турският президент Реджеп Тайп Ердоган каза, че Турция няма да се откаже да защитава свободата на словото. На този фон в свой доклад Комитетът за защита на журналистите (Committee to Protect Journalists – CPJ) съобщи наскоро, че рекорден брой журналисти са били арестувани през 2020 г. Най-малко 247 представители на медиите са били в затвора към 1 декември.
Източник: www.svobodnaevropa.bg Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.
Поредна благотворителна инициатива на старозагорските младежи от ГЕРБ За поредна година младежите от ГЕРБ в…