Лирата се търгуваше на 7,23 за долар, с 0,6 процента надолу , около обяд, след като достигна рекордно ниското ниво от 7,24 по-рано.
Това изведе турската валута в положение, последно наблюдавана по време на валутната криза през 2018 г., когато имаше сериозни напрежения със САЩ.
Лирата е загубила над 17 процента срещу зелените пари от началото на 2020 г. на фона на опасенията, че паричните резерви на страната са изчерпани, за да подкрепят валутата.
Но турският министър на финансите Берат Албайрак се опита да увери инвеститорите във видеоконференция в сряда, че резервите на Турция са повече от адекватни.
Турският президент Реджеп Ердоган отхвърли възможността да поиска помощ от Международния валутен фонд.
Вместо това правителството се надява на суапова сделка с Федералния резерв на САЩ, а Албайрак заяви, че Анкара е в контакт с други страни от Г-20 относно подобни ходове.
Но американският посланик в Турция Дейвид Сатърфийлд миналата седмица поля със студена вода надеждите на Анкара в онлайн събитие на Атлантическия съвет.
„Има определени изисквания, определени от Комисията за отворен пазар на Федералния резерв по отношение на потенциалната допустимост“, каза Сатърфийлд.
„Те са финансови, парични изисквания и условия; те не са политически свързани“, добави той.
Анадолската агенция обвини финансовите институции в Лондон в „манипулативни атаки“ срещу лирата.
Агенцията твърди, че този ход е бил определен да съвпадне с призива на Албайрак.
Турският банков регулатор в четвъртък разшири определението за „манипулиране и подвеждащи процедури“. Той заяви, че разпространението на „грешна или подвеждаща информация“ ще се счита за „манипулативно“ действие.
България е колонизирана от Запада. Това твърдение се чува все по-често от противниците на европейското…
Фирма, близка до унгарския премиер Виктор Орбан. Една от най-големите компании в Централна и Източна Европа…
Ресор „Култура и туризъм“ към Община Стара Загора отчете ползотворна 2024 година и очаква още…