Categories: Бизнес

Турската централна банка се намеси на валутния пазар в опит да спаси лирата

Снимка: Bloomberg LP

Турската централна банка се намеси на валутния пазар, продавайки валута за първи път от седем години в опит да ограничи поевтиняването на лирата, съобщава Bloomberg.

От институцията съобщиха, че са предприели мерки заради „нездравословно ценообразуване“ на пазара.

След новината турската лира достигна до цена от 13,0461 лири за американски долар.

Централната банка предприе последно пряка намеса на валутния пазар през януари 2014 г., когато продаде на спот пазара 3,15 млрд. долара. Мярката обаче не успя да стабилизира лирата и по-малко от седмица по-късно Турция беше принудена да увеличи повече от две пъти основната си лихва до 10% в рамките на извънредна среща.

Още по темата

По последни данни, публикувани в петък, официалният размер на резерва на Централната банка е нараснал до 123,9 млрд. долара към края на октомври. Това представлява увеличение от 2,2% спрямо предходния месец.

Необичайните икономически виждания на турския президент Реджеп Ердоган предизвикаха силни трусове при цената на лирата през последните седмици, като валутата изтри около една трета от стойността си, достигайки абсолютно дъно през предходния месец.

Централната банка „може да направи необходимата интервенция, ако това е необходимо“, каза Ердоган в сряда пред репортери след обръщение към депутатите от своята партия в парламента.

Във вторник президентът отново повтори призива си за ниски лихвени проценти.

По-евтините пари ще стимулират производството, ще създадат работни места и ще забавят потребителската инфлация, която в момента е 4 пъти по-висока от официалната цел от 5%, а валутата евентуално ще укрепне, заяви Ердоган в интервю за телевизия TRT.

Днешната намеса – както на спот, така и на фючърсния пазар – е нов епизод от политическата атака на Ердоган. Той обеща във вторник да продължава с намаляването на лихвените проценти поне до изборите през 2023 г.

Но продажбата също така показва и че властите се чувстват все по-притиснати до стената от поевтиняването на лирата и нейната волатилност. Турската валута поевтиня с над 30%, откакто централната банка започна цикъла на облекчаване на паричната политика през септември – досега най-голямото обезценяване на развиващите се пазари.

Това „отразява колко сериозна е ситуацията“, посочва Пьотр Матис, анализатор на InTouch Capital. Според него обаче този ход може да се окаже недостатъчен. „Турция няма достатъчни валутни резерви, за да продаде значително количество долари редовно“, отбелязва той.

източник https://www.investor.bg/…………

Arhiv

Recent Posts

Магнезий L-треонат: Ползи за мозъка

Магнезий L-треонат е специална форма на магнезий, която лесно преминава кръвно-мозъчната бариера и подпомага когнитивните…

7 часа ago

Коензим Q10 (CoQ10): Енергия за клетките

Коензим Q10 (CoQ10) е мощен антиоксидант, който подпомага производството на енергия в клетките и предпазва…

8 часа ago