Служителите в джамиите останаха без средства заради спирането на парите за трите мюсюлмански училища и висшия институт.
[ad id=“225664″]
В смолянското село Търън не разчитат на пари от мюфтийството за заплата на имама. Всеки месец вярващите отделят по два лева за възнаграждението му.
„Тъй като не изпълнява указанията на Главно мюфтийство и другото мюфтийство, тъй като в Търън винаги се изповядвала изконната религия, която е от едно време, която нашите деди са изповядвали по принцип. Новите налагат някои нови моменти…”, обяснява причините кметът на селото Явор Говедаров.
[ad id=“225664″]
От години Мюфтийството у нас разчита на даренията от турската служба по вероизповеданията Дианет. От края на март обаче пари не се превеждат.
„Когато ние търсехме информация защо не получаваме дарения от Дианета за поддържане на трите училища и ислямския институт, отговорът беше, че финансирането е спряно, защото България едностранно е разтрогнала протокола”, обяснява пред bTV главният секретар на мюфтийството Джелал Фаик.
От Министерския съвет отговориха, че споразумение за издръжка на мюсюлманските духовни училища у нас няма и не е имало.
[ad id=“225664″]
Протоколът, за който Мюфтийството говори, е от среща между двете вероизповедания и отразява готовността за сътрудничество, но е без правна стойност.
Мравките са едни от най-успешните същества на нашата планета. Тяхната организация, издръжливост и социална структура…
Кокошките са едни от най-разпространените и полезни домашни животни в света. Те не само снасят…
Коледарите са неразделна част от българската коледна традиция, носещи духа на празника чрез песни, благословии…