Categories: Бизнес

Търговците се готвят да спрат покупките на руски петрол от 15 май

Снимка: Архив Ройтерс

Големи търговски къщи се готвят да спрат търговията с руски петрол от 15 май, съобщава Ройтерс, позовавайки се на свои източници. По този начин търговците се подготвят за евентуално ембарго от страна на ЕС върху суровината.

На този етап страните от общността не са се решили на забрана за внос на руски петрол, макар и да има много призиви за това на фона на действията на руската армия в Украйна. Един от големите противници на идеята е Германия, чиято зависимост от руските енергийни източници е голяма. Преди ден депутати от Бундестага, след като посетиха Украйна, обаче призоваха за незабавно налагане на ембарго на петрола.

На този етап санкциите на ЕС освобождават покупките от „Роснефт“ и „Газпром Нефт“, които се смятат за „строго необходими“ като част от мерките за гарантирането на европейската енергийна сигурност.

Още по темата

Източниците на Ройтерс посочват, че търговците в момента се колебаят по отношение на формулировката „строго необходими“. Включване на „Транснефт“ в списъка на санкциите ще доведе до нова несигурност какво следва, защото компанията държи ключовите пристанища и петролопроводи, по които руският петрол се доставя в Европа.

Големите търговци на руски петрол коментират, че ще изпълнят всички европейски санкции. Trafigura потвърждават също, че ще намалят обемите на търговията от 15 май. От Vitol отказват да коментират този краен срок, но са категорични, че търговията с руски петрол се свиват съществено през второто тримесечие. Преди време компанията съобщи, че планира до края на 2022 година изобщо да спре да търгува с руски петрол.

Други големи търговци със сорта „Уралс“ като Gunvor и Glencore отказват да коментират, особено крайния срок от 15 май.

Заради войната в Украйна много петролни гиганти сами ограничиха търговията с руски петрол и се изтеглят от Русия заради опасността от репутационен риск. Но публикация в Bloomberg преди дни показа как тези заявки могат да бъдат заобиколени. Един от методите е смесването на петрола – в някои блендове руският петрол е 49,9%, но петролните търговци не го смятат за суровина с произход от Русия.

Износът на руски петрол започна да намалява, макар че покупките от Индия, Китай и Турция засега спасяват сектора. В Москва вече признават за проблемите и коментират, че „дружеските“ държави ще могат да получават петрол „в широк ценови диапазон“. Към 8 април, когато са последните данни от борсата в Санкт Петербург, цената на руския петрол достигна 69,80 долара за барел. За сравнение, европейският сорт Брент се стабилизира на ниво от около 100 долара за барел.

„Роснефт“ и „Газпром Нефт“ държат около 40% от доставките на руския сорт „Уралс“ през април. Двете компании общо доставят към 29 млн. барела.

По данни на Международната агенция за енергетика (МАЕ) през май доставките на руския петрол могат да намалеят с около 3 млн. барела на ден.

https://www.investor.bg/

Arhiv