Снимка БГНЕС, архив |
Увеличава се микробната резистентност към антибиотици, предупредиха участниците в провеждащия се в Медицинския университет в Пловдив 21-и Национален конгрес по клинична микробиология и инфекции на Българската асоциация на микробиолозите.
Това става факт, когато структурата на бактериите се променя така, че те могат да се преборят с лекарствата, които обикновено ги убиват. Така значително ограничава възможностите за лечение и е световен здравен проблем. Някои щамове бактерии вече са супербактерии, което означава, че не реагират на няколко вида антибиотици.
Повече от 150 лекари и биолози по клинична микробиология, клинични вирусолози, паразитолози, имунолози, инфекционисти и епидемиолози участват в събитието. Богатата научна програма стартира с представяне на доклади на референтните центрове по инфекции в Националния център по заразни и паразитни болести – София. Бяха представени ролята на експресната микробиологична диагностика при животозастрашаващи инфекции, проблемите при дихателнитевирусни инфекции с участието на SARS-коронавирус, пресечните точки на дългия КОВИД и синдрома на хроничната умора, инфекциите, свързани с медицинското обслужване, както и тези, предавани по полов път, с храни и води, пише „24 часа“.
Мравките са едни от най-успешните същества на нашата планета. Тяхната организация, издръжливост и социална структура…
Кокошките са едни от най-разпространените и полезни домашни животни в света. Те не само снасят…
Коледарите са неразделна част от българската коледна традиция, носещи духа на празника чрез песни, благословии…