Разликата в заявените от топлофикациите цени и предложените от регулатора също има своето обяснение.
В първоначалните изчислявания не бяха включени компенсациите за скъпия газ и ток, дадени от държавата за топлофикациите и за електроразпределителните дружества. Технологията е такава, че до 31 март всяка топлофикация трябва да подаде такова заявление, за да бъдат определени тези цени от 1 юли, с данни, които са ясни до този момент – 31 март.
Според икономистите поскъпването на топлофикационните услуги е неизбежно.
„Не мисля, че има вариант, при който да няма увеличение при всичкото поскъпване на енергийните ресурси“, заяви финансистът Георги Ганев.
„Ако сега беше подадено заявлението цените нямаше изобщо да надхвърлят над 300% ръст“, посочи председателят на Асоциацията на топлофикационните дружества Кремен Георгиев.
Причината за рекордния ръст, искан от някои от топлофикациите се дължи и на броя на потребителите им. Там, където те са по-малко, изчисленият процент скача драстично. Най-голямата топлофикация – Столичната, обаче е посочила, че исканият процент ръст е малко под 30%. В предлаганите цени от КЕВР, той е почти 40%, което го доближава до средното за страната.
„Не съм убеден, че поисканото от „Топлофикация-София“ 30% увеличение е достатъчно добре уточнено. Трябва да е повече. Като процент не е адекватно, защото газът през тази година, за която действат сегашните цени, се е повишил над три пъти“, допълни Кремен Георгиев.
https://www.dnes.bg/ … Натисни СПОДЕЛИ, моля!
Йоана Илиева спечели Световната купа на сабя жени в Пловдив и отново пренаписа историята на…
Важна победа постигнаха баскетболистките на Берое срещу основния си конкурент Монтана 2003 в среща…