Силози и кранове в района на пристанището в Одеса. Снимка: Christopher Occhicone/Bloomberg |
Става все по-ясно, че пристанищата в района на Одеса в Южна Украйна трябва спешно да бъдат отворени отново, за да се предотврати световна продоволствена криза.
На 10 май президентът на Украйна Владимир Зеленски призова международната общност да предприеме незабавни стъпки за прекратяване на руската блокада на пристанищата на страната му, за да позволи доставките на пшеница и да предотврати глобална продоволствена криза, пише Emerging Europe.
Украйна е един от най-големите износители на пшеница и царевица в света.
След като черноморското пристанище Одеса беше поразено от ракети, Зеленски коментира: „За първи път от десетилетия няма обичайно движение на търговския флот, няма нормално функциониращо пристанище в Одеса. Вероятно това не се е случвало в Одеса след Втората световна война“.
По думите му без селскостопанския износ на Украйна десетки страни в различни части на света вече са на ръба на недостига на храна и с течение на времето ситуацията може да се влоши.
Призивът на Зеленски за прекратяване на блокадата на Одеса бе отправен само дни, след като Световна програма по прехраната (WFP) на ООН направи подобен призив. Организацията заявява, че само повторното отваряне на пристанищата на Украйна може да предотврати задаващата се заплаха от глад в някои части по света.
Силозите са пълни
WFP заяви, че този ход ще позволи на храната, произведена в Украйна, да тече свободно към останалия свят, както и да се избегне изхвърлянето на хиляди тонове зърно.
„В момента силозите за зърно в Украйна са пълни. В същото време 44 млн. души по света са изложени на глад. Трябва да отворим тези пристанища, за да може храната да влиза и излиза от Украйна. Светът го изисква, защото стотици милиони хора в световен мащаб зависят от тези доставки“, коментира изпълнителният директор на WFP Дейвид Бийзли.
„Времето ни изтича и цената на бездействието ще бъде по-висока, отколкото някой може да си представи. Призовавам всички замесени страни да позволят на тази храна да отпътува от Украйна за там, където е най-необходима, за да можем да предотвратим задаващата се заплаха от глад“, казва той.
Шарл Мишел, председател на Европейския съвет, който посети Одеса по-рано тази седмица, също съобщи, че е видял силози, пълни със зърно, пшеница и царевица, които не могат да бъдат изнесени.
Според WFP, освен ако пристанищата не се отворят отново, украинските фермери няма да имат къде да съхраняват следващата реколта, която ще съберат през юли и август. „Резултатът ще е прахосани планини от зърно, а в някои страни има катастрофална криза на глада“, допълва организацията.
Цените на храните се покачват
Преди нахлуването на Русия в Украйна на 24 февруари по-голямата част от храната, произведена в Украйна, се изнасяше от седемте ѝ черноморски пристанища. Повече от 50 млн. метрични тона зърно са преминали през пристанищата през осемте месеца преди началото на войната, а износът е достатъчен, за да изхрани 400 млн. души.
Смущенията, причинени от войната, доведоха до поскъпване на храните до рекордно високи нива. През март експортните цени на пшеницата и царевицата се повишиха съответно с 22% и 20% в допълнение към рязкото увеличение през 2021 г. и началото на 2022 г.
Киев започна да придвижва част от ключовия си износ през румънското пристанище Констанца, главно селскостопанска продукция. Натовареността на пристанището обаче, както и несъвместимостта на украинските и румънските железопътни линии, ограничават количеството стоки, които се движат оттам.
Миналия месец правителството на Румъния обяви планове за „бърза“ рехабилитация на жп линията, която минава от Украйна през Молдова до пристанищата на страната, но не посочи времева рамка за приключването на проекта.
Ашваганда, известна също като „индийски женшен“, е растение, използвано от векове в традиционната индийска медицина…