Украйна вече може да стреля по Русия с оръжие на САЩ. Какво значи това

Украйна вече има право да нанася удари с американските ракети ATACMS по територия на Руската федерация. Това съобщи Ню Йорк таймс в неделя. Новината идва след месеци, в които Киев молеше Запада да му разреши такава употреба на дареното оръжие.

Белият дом не отговори на исканията да потвърди новината. Направи го германската министърка на външните работи Аналена Бербок – 24 часа по-късно. След нея потвърди и френският президент Еманюел Макрон.

Политическото значение на новината е огромно, казаха десетки анализатори. То показва на Русия, че заплахите ѝ не предизвикват страх. През септември Владимир Путин каза, че ако се позволи на Украйна да удря по руска територия, той ще смята Запада за пряк участник във войната. В други случаи е заплашвал, че ще използва ядрено оръжие. Направи го и сега.

Но военното значение на новината не е голямо – предимно заради закъснялото време, в което идва.

  • Първо, Украйна няма много останали ракети;
  • Второ, тези, които има, технически не достигат до много от важните военни цели на руската армия. Москва имаше време да ги изтегли на безопасно разстояние;
  • Трето, Киев би следвало да спазва и неизвестни засега ограничения в употребата на такова оръжие. Например за обектите, по които може да стреля или за радиуса, в който това може да става.

Досега Украйна имаше далекобойно западно въоръжение, способно да нанася удари отвъд границата ѝ с Русия, но можеше да го използва само в рамките на собствената си територия. И тя го правеше, за да удря по земи, които Русия окупира след 2014 г. На езика на Москва това са „руски“ територии, откакто Кремъл ги включи в конституцията си като свои. На езика на останалия свят Украйна нанасяше удари по собствената си територия.

Ето фактите, които са известни до този момент.

За какви ракети се отнася разрешението на САЩ

Става дума за американските тактически балистични ракети Атакамс (ATACMS), произвеждани от „Локхийд Мартин“. Те имат модификации, които се различават включително и по обсега си. Могат да достигнат до цели на 300 км, но не е сигурно, че Украйна е получавала и от тях. Досега има преки доказателства само за това, че Киев разполага с „късата“ версия – тази с обсег от около 165 км.

Това значи ли, че в най-лошия за Украйна случай тя ще достига до руски цели на 165 км от границата

Не. Ракетите не се изстрелват от място, близо до бойни действия. Те не се изстрелват и на максималното разстояние, за което са програмирани. Експертите казват, че от заложения обхват на ракетите обикновено трябва да се извадят между 15 и 50 км, за да се получи реалният обсег.

Това значи ли, че Украйна практически доникъде не може да стигне

Не значи. Ако страната има ATACMS с голям обсег, в полето ѝ биха попаднали например 16 бази на руските военно-въздушни сили, казва американският Институт за изследване на войните. А ако Украйна има само от ракетите с по-малък обсег, те биха били достатъчни например за поражения в Курска област на Руската федерация – районът, в който Украйна изненадващо нахлу през август.

Има ли как Украйна да изстрелва тези ракети

Да. ATACMS се изстрелват от наземни установки тип HIMARS, с каквито Украйна разполага.

Колко ракети ATACMS има Украйна

Всички данни, засягащи количеството на доставяната техника, са практически недоказуеми. Различни експерти изчисляват това бройка по бройка, по открити източници от различен характер. По данни, валидни към март 2024 г., Украйна е имала 100 ракети ATACMS. Не знаем дали е получила още, нито колко е използвала.

Много или малко са 100 ракети

Движението на фронта зависи от множество фактори и броят на ракетите е само един от тях. Освен това ATACMS нямат универсално приложение и са само част от далекобойното въоръжение, което Украйна има. Военните експерти обикновено говорят за всичките ракети, използвани от Украйна на месец, с двуцифрени числа, като тези числа не са равномерни всеки месец.

Само от техническите характеристики ли зависи докъде в Русия ще стига Украйна

Не. Това зависи и от разрешението, което дава производителят, в случая – САЩ. Разрешенията обикновено засягат

  • радиуса, до който е позволено да се нанасят удари;
  • видовете обекти, които могат да се взимат на прицел;
  • целите, в името на които може да се използва оръжието.

Например през юни 2024 г. САЩ разрешиха да се използва тяхно оръжие (но не далекобойно) на територията на Русия, но само за защита на украинския град Харков, който не е далече от границата.

Знаем ли какво разрешение е дал Вашингтон

Не. Първоначалната информация беше за разрешение да се нанасят удари до 80 км навътре в Русия, но това беше посочено само от една медия и повече не беше повторено.

Вярно ли е, че Париж и Лондон също са разрешили да се използват техни далекобойни ракети по руска територия

Тази информация беше поднесена от френския вестник Фигаро, но ден след публикацията текстът беше свален. Официално потвърждение до този момент няма.

Ако се окаже вярно, какво би значило това

Париж и Лондон предоставиха на Украйна неизвестно количество далекобойни ракети от един и същи клас – STORM SHADOW и SCALP. Те се изстрелват от самолети, включително и от старите износени СУ-24, които Украйна наследи още от времената на СССР. Те достигат до цели в радиус от около 500 км, но не е известно дали Украйна е получила именно модификацията с такъв радиус. В британските STORM SHADOW са използвани американски части и това позволяваше на САЩ да не разрешава използването им на руска територия.

Защо се твърди, че САЩ са закъснели с даването на разрешение

По най-малко две причини. Първо, защото Русия успя да се подготви – тя изтегли повечето от своите бази на разстояние, по-далечно от обсега на най-далекобойното въоръжение на Украйна. Второ, защото Украйна междувременно използваше предоставените ракети за цели, които може да са по-маловажни за стратегията ѝ във войната. Ракетите струват милиони, цената им расте с броя на отваряните фронтове в света, производството им е бавно. САЩ изчисляват в пари своята помощ за Украйна, а това значи, че тя „намалява“ при растящите цени на съответното въоръжение.

Какво казват експертите

Експертите, които се осмеляват да говорят по-конкретно, смятат, че Украйна е останала без запаси от британските STORM SHADOW, с „малко“ SCALP и с около „дузина“ ATACMS. Това означава, че рационалното използване на това въоръжение е оптимално в района на руската област Курск, където ракетите да бъдат използвани за удари по войници.

Предполага се, че именно в района на Курск са изпратени войниците от Северна Корея, които помагат на армията на Путин да изтласка Украйна.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv