Опожареният Дворец на културата след обстрел в Лисичанск, Луганска област, Украйна, 18 юни 2022 г., на пет километра североизточно от Северодонецк. Снимка: EPA/OLEKSANDR RATUSHNIAK |
Украйна засили артилерийските и ракетните удари по контролираните от Русия части на Донбас, насочвайки се към оръжейни складове и военни бази в опит да спре руската офанзива, докато Москва изстреля нови залпове ракети с далечен обсег – някои от тях свалени от противовъздушната отбрана – по градове в Украйна.
Този уикенд град Донецк, най-големият в контролирания от Русия Донбас, беше подложен на най-тежкия артилерийски обстрел от началото на конфликта в Източна Украйна през 2014 г. Според видеоматериали с горящи складове за боеприпаси, публикувани в местните социални медии, ударите са засегнали военни съоръжения, но са нанесли щети и на гражданската инфраструктура. Назначеният от Русия кмет на Донецк Алексей Кулемзин, чийто офис също е бил засегнат от обстрела, заяви, че петима цивилни са били убити.
Според Игор Гиркин, бивш офицер от руското разузнаване, който предизвика насилието в Донбас преди осем години, превземайки град Славянск, украинският обстрел на Донецк е унищожил и щаба на 1-ви армейски корпус – официалното име на военните сили на самопровъзгласилата се Донецка народна република. Командирът на корпуса, руският генерал-майор Роман Кутузов, беше убит от украинските войски по-рано този месец.
Руското министерство на отбраната съобщи, че е атакувало с ракети среща на високопоставени украински военни, при което са загинали „повече от 50 генерали и офицери“. Освен това руският обстрел разруши сграда в град Миколаев, където се е съхранявало оръжие, доставено от Запада, включително десет гаубици и около 20 бронирани машини. Информацията не е проверена по независим начин. Сраженията продължават с пълна сила, особено в източната част на украинския Донбас.
Украинският президент Володимир Зеленски очаква засилени атаки от страна на руските военни тази седмица – в отговор на обсъжданията на 27-те лидери на ЕС на срещата на върха в четвъртък и петък. Залогът е кандидатурата на Украйна за членство.
„Тази седмица трябва да очакваме Русия да засили враждебните си действия. Подготвяме се. Готови сме“, каза Зеленски. Украинският президент отново подчерта значението на предстоящото решение на държавите – членки на ЕС, относно евентуалния статут на страната му като кандидатка. Малко са решенията, които са били „толкова съдбоносни за Украйна“, каза Зеленски. „Само положително решение е в интерес на цяла Европа“.
Междувременно председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че е убедена, че Украйна ще получи статут на кандидат за членство в ЕС. „Твърдо вярвам, че ще получим положително решение. Уверена съм в себе си“, заяви Дон дер Лайен пред ARD.
Руската инвазия в Украйна беше започната от президента Владимир Путин на 24 февруари с привидната цел да защити Донбас, една трета от който се контролира от руски пълномощници от 2014 г. насам. Но руските сили не успяха да изтласкат украинските войски от непосредствените покрайнини на Донецк в продължение на почти четири месеца сражения.
Запитан за този неуспех по време на Международния икономически форум в Санкт Петербург в петък, Путин заяви, че фронтална атака срещу украинските позиции край Донецк би довела до твърде много жертви и призова за търпение, докато руските войски провеждат сложна кампания за обкръжаване на украинските сили в региона.
През последния месец и половина сраженията в Донбас бяха съсредоточени около град Северодонецк, административен център на контролираната от Украйна част от Луганска област, която заедно с Донецка област съставлява Донбас.
Макар че руските войски постигат бавно успехи в града с цената на огромни загуби и за двете страни, досега те не са успели да го превземат напълно или да прекъснат главния път за достъп до останалите контролирани от украинците части на Луганск, като например град Лисичанск, който се намира над Северодонецк. В неделя украинските военни заявиха, че са отблъснали руска атака край град Тошкивка, принуждавайки руските сили да се оттеглят.
Олех Куцин – известен украински командир и ръководител на доброволческия батальон „Карпатска сич“, е бил убит близо до град Изюм в Харковска област, съобщиха украински официални лица в неделя.
Руската офанзива в Северодонецк вероятно е била допълнително спряна от успешен украински ракетен удар по склад за боеприпаси, използван от Русия и нейните марионетни сили в град Красный Луч, дълбоко в тила на контролирания от Русия Луганск. Въпреки че ударът с балистичната ракета „Точка-У“ беше нанесен в четвъртък, едва през уикенда станаха ясни мащабите на щетите, като кадри показаха огромна пустош, осеяна с изгорели артилерийски снаряди. Според проруски военни кореспонденти обектът „Красный Луч“ е бил основният склад на руски боеприпаси за настъплението в Северодонецк.
Основният отговор на Русия на украинските атаки в Донбас е засилване на ударите срещу украински градове и инфраструктурни обекти. Късно в събота руски ракети удариха петролни рафинерии в градовете Шебелин край Харков и Новомосковск край Днепър, като предизвикаха гигантски пожари. По данни на регионалното правителство в Новомосковск при експлозия на горяща цистерна с гориво в неделя сутринта е загинал спасител.
Русия продължи да нанася удари и по самия североизточен град Харков с ракети „Искандер“ и артилерия с голям обсег. Докато украинските сили изтласкваха руските войски от непосредствените покрайнини на Харков миналия месец, тази контраофанзива спря, тъй като Русия вкара подкрепления в района, опитвайки се да попречи на украинските войски да достигнат близката руска граница. Кметът на Харков Игор Терехов заяви в неделя, че е отменил планирано посещение в Мадрид, за да остане на място за „по-ефективна координация с военните за защита на Харков“.
Не всички руски удари с ракети с далечен обсег са успешни, особено след като през последните седмици Украйна започна да използва своите изтребители, за да прихваща идващите ракети. Именно това се случи в неделя сутринта над градовете Ирпин и Буча близо до Киев, където по данни на регионалните власти е свалена крилата ракета. В южната част на Одеска област две свръхзвукови ракети SS-N-26 Onyx, изстреляни от Крим, са били успешно прихванати, твърди местната регионална администрация.
Украйна неведнъж е искала от западните партньори повече и по-добри оръжия, особено системи за противовъздушна отбрана, които биха могли да защитят градовете на страната от руски ракети. Въпреки че Словакия предостави на Украйна система С-300 съветски дизайн, досега не са доставени западни платформи за широкообхватна въздушна отбрана. Миналия месец Германия обеща да достави модерната система за противовъздушна отбрана Iris-T, която може да защити цял град като Киев или Одеса, но ще минат месеци, преди тя да бъде доставена.
Витамините от група B са жизненоважни за енергийния метаболизъм, здравето на нервната система и поддържането…
В Краснодарския край в Русия е обявено регионално извънредно положение заради разлива на мазут в…