Здраве

Упойките – видове анестезия и опасностите, които ни грозят

Когато говорим за обезболяване, започваме с преданестезиологична консултация. Тя е първият контакт между пациента и анестезиолога, пише в социалната платформа за здраве CredoWeb д-р Георги Симеонов, специалист анестезиолог и началник на Отделението по анестезиология и интензивно лечение в МБАЛ „Вита“.

[ad id=“225664″]

По време на тази консултация имаме възможност да спечелим доверието на пациента, като същевременно получим и пълна информация за неговото здравословно състояние. Дава се подробна информация за самата анестезия какво да очаква пациентът и какъв режим да спазва преди и след операцията.

Режим преди анестезия
При всички планови операции пациентът не трябва да приема течности 4 часа преди интервенцията, както и никакво ядене 6 часа по-рано. Нужно е да се вземат придружаващите лекарства, които приема пациентът – за кръвно и за диабет например. Те трябва да се приемат с една глътка вода дори и сутринта преди операцията. 

[ad id=“263680″]

Съвременните видове упойки
Анестезиите се разделят на общи, регионални и локални (местни). Може да има и комбинация между тях. Пациентът остава буден при локалните и регионалните анестезии.

Друга част от общото обезболяване е седацията. Тя също е част от процедурите, които извършва анестезиологичният екип. Това е състояние, в което пациентът не е под обща анестезия, но е леко приспан и успокоен.

Обща анестезия
Общите анестезии са няколко вида в зависимост от самата упойка. Те биват венозни – когато упойката се вкарва венозно, инхалационни – когато пациентът вдишва анестетика, и комбинирани. Преди операцията с пациента се обсъждат видовете анестезии и кои са най-подходящи за конкретния проблем. След това от него се взема информирано съгласие.

[ad id=“236999″]

Спинална и епидурална упойка
Спиналната упойка е регионална анестезия. Тя се прилага при раждане със секцио и др. При нея имаме обезболяване от гръдните сегменти надолу. Епидуралната упойка най-често се прави в лумбалния сегмент – зоната на кръста, и се използва и за обезболяване на нормалното раждане.

Странични ефекти от поставяне на упойка
Най-често имаме падане на кръвното налягане, което може да повлияе и върху дишането. Всички анестетици (общи и регионални) имат ефект върху кръвното налягане и могат да го понижат или повишат. Най-често понижаването на кръвното се получава след спинална или епидурална анестезия и затова се използват специални медикаменти, които да го повишат.  

[ad id=“237001″]

Всички анестетици и обезболяващи средства създават чувство за замаяност и за световъртеж. Затова е напълно противопоказно да се шофира и да се приема алкохол след обща анестезия. Могат да настъпят евентуално и някои усложнения, свързани с пунктиране на гръбначния стълб, увреждане на нерви и др. Бързам да успокоя нашите пациенти обаче, че в България честотата на подобни проблеми е съотносима със световната тенденция и е сравнително ниска.

[ad id=“238430″]

Възможно е и да се появят проблеми с пикочния мехур. При спинална или епидурална анестезия имаме ефект и върху моториката на пикочния мехур. Тогава частично и временно се нарушава неговата дейност, тъй като му влияе локалният анестетик. При по-дълги интервенции е добре да се постави временен уретрален катетър, за да може мехурът да се изпразва.

Още статии четете

в credoweb.bg.

Красимира Янкова