Португалският премиер Антониу Коща. Снимка: Jose Sarmento Matos/Bloomberg |
В Португалия министър-председателят Антониу Коща може да се опита да направи ново издание на прославеното „чудо“ в страната от ЕС преди избухването на пандемията от коронавируса. На новите парламентарни избори неговата Социалистическа партия (PS) постигна голям триумф, противно на очакванията: PS, която е по-скоро социалдемократическа партия, спечели абсолютно мнозинство в Assembleia da República в Лисабон с почти 42% от гласовете. Така според официалните данни тя ще заеме най-малко 117 от общо 230 места, предава DPA.
„Огромен успех на Коща“, коментира държавната телевизия RTP. Един телевизионен коментатор говори за „празен чек“ за PS. В победната си реч обаче Коща демонстрира сдържано ликуване и скромност. „Абсолютното мнозинство не означава абсолютна власт. Няма да управляваме сами“, подчерта 60-годишният политик. Той обещава „диалог“ и че ще управлява „за всички португалци“.
Резултатите, идващи на фона на по-висока от очакваната избирателна активност, въпреки пандемията, са изненада, след като PS беше изгубила по-голяма част от преднината си според последните социологически проучвания, и може да послужи като сигнал, че Португалия ще има стабилно правителство, обратно на предварителните очакванията, посочва Ройтерс.
При преброени 52% от бюлетините преднината на партията на Коща пред класиралата се на второ място консервативна Социалдемократическа партия (PSD) на водещия кандидат Руи Рио е почти 14 пункта. Наскоро социологическите проучвания прогнозираха близка надпревара, а медиите осмиваха целта на Коща за абсолютно мнозинство като неосъществима мечта.
Крайнодясната партия Chega („Стига!“), оглавявана от Андре Вентура, се нарежда на трето място със 7,49 процента от гласовете, a на четвърто място се нарежда умерената партия „Либерална инициатива“, посочва Ройтерс. За да си осигури мнозинство от 116 депутати Коща може да потърси подкрепата на две по-малки партии с екологична насоченост – PAN и Livre, отбелязва агенцията.
От края на 2015 г. Коща ръководи две правителства на малцинството, подкрепяни от по-малки леви партии като марксисткия Ляв блок (BE), комунистите (PCP) и Зелените (PEV). Нямаше официално коалиционно споразумение. Сътрудничеството се разпадна миналата есен, когато BE, PCP и PEV, заедно с консервативната опозиция, отхвърлиха в парламента проектобюджета на Коща за 2022 г. След това президентът Марсело Ребело де Соуса свика нови избори в началото на ноември.
Бившите съюзници поискаха от социалистическото правителство повече социални разходи в бюджета за 2022 г., също и с оглед на милиардите евро помощ от ЕС. Коща обаче не искаше да се откаже от политиката си на сдържани разходи. Сега вече той не е зависим от сложното „съжителство“ с малките групировки, наричани подигравателно от медиите и политическите съперници „Geringonça“ (клатушкащо се скеле).
По време на предизборната кампания Коща многократно заяви, че само със „стабилно правителство“ ще бъде възможно да се върне към успехите от времето преди пандемията. След трудните години на еврокризата той ръководи Португалия много успешно. Между 2016 и 2019 г. икономическият растеж на малката страна с население от едва 10,3 милиона души е значително над средния за ЕС, отчасти благодарение на процъфтяващия туризъм. Нивото на безработица бързо намаля – и въпреки пандемията, то все още е само шест процента. За сравнение, в много по-силната в икономическо отношение съседна Испания делът на незаетите е над 13%.
Коща успява да балансира между това да покаже социална отговорност и в същото време да консолидира закъсалите някога държавни финанси. Юрист по образование, той увеличи минималната месечна заплата от 505 на 705 евро. Социалдемократически делегации от цяла Европа се отправяха към Лисабон, за да се запознаят с рецептата за успех. Германският канцлер Олаф Шолц (SPD) неотдавна определи Коща като „неуморен борец за социална справедливост“.
Но Коща не трябва да почива на лаврите си. Той е изправен пред сериозни предизвикателства: По време на предизборната кампания левите и десните конкуренти на партията му основателно критикуваха, наред с другото, високата данъчна тежест, ниските пенсии, които често са под 300 евро, понякога наистина мизерните заплати и задълбочаващия се недостиг на жилища. Млади и не толкова млади хора продължават да емигрират заради тези проблеми.
Коща се нуждае от бързи успехи, също и за да спре възхода на десните популисти от Chega. Освен PS именно партията на Андре Вентура е вторият голям победител в неделния вот. В сравнение с 2019 г. тя е подобрила резултата си от 1,29 на 7,15 процента и е увеличила броя на своите депутати от един на поне единадесет.