По-голямото отваряне на Националния статистически институт (НСИ) към медиите и институциите, по-детайлното представяне на данните и по-големият брой колаборации ще намалят възможността за изкривяване на фактите с цел политическа изгода, като ще подобри работата на НСИ за по-ниски разходи. Това коментира в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria новоизбраният председател на НСИ доц. д-р Атанас Атанасов.
„Статистиката става стъкмистика само когато се разглежда от хора, които не са специалисти в областта, когато хората не са достатъчно запознати какво точно представляват данните, които НСИ събира и разпространява. Поради това, едно от направленията, в които трябва да се работи през следващите години, е представяне на метаданните и представяне точно какво представлява този показател“, смята Атанасов.
Той даде за пример инфлацията, като посочи, че тя представлява измерител, наречен индекс на потребителските цени, който измерва средното равнище на цените в страната. „Инфлацията показва средно с колко са се променили тези цени“, поясни той, но заяви, че всеки човек има различна структура на потреблението и тя се различава от средната.
По думите му личната инфлация, или промяната на цените, които се отнасят за отделния човек, малко или много се различават от средната.
Гостът сподели, че в интернет страницата на НСИ има отворен за всеки калкулатор на лична инфлация, където могат да се въвеждат параметрите на личното потребление.
„Структурата на потреблението се променя през годините и ще продължи да се променя, което налага включването на нови стоки и услуги в индекса“, коментира председателят на НСИ.
Доц. Атанасов разкри, че ключова част от концепцията му е засилване на колаборацията и обмена на данни на НСИ с други организации. Той се надява, че това ще скъси времето за тяхната обработка и производство на информация, ще намали разходите и ще увеличи качеството.
„Ако тръгнем в колаборация с Националната агенция по приходите (НАП) ще имаме изчерпателни данни и ще можем да произведем статистика за средните заплати по длъжности за страната и дори по области“, даде пример той.
Как ще се модернизира българската статистическа система? Какво (не) измерва българската статистика? Защо държавите от древността извършват преброяване на населението? Ще научим ли през есента защо има разминаване в статистиката с разлика от 300 хиляди души в България? Кога ще има зелена статистика в България може да разберете, ако гледате видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Бизнес старт“ може да намерите тук.
Косата е важна част от външния вид и самочувствието на всеки човек. Поддържането ѝ здрава…
Берое Стара Загора прекъсна серията си от три поражения с домакински успех над Шумен…