Анализи

Утре е 3-ти март – през погледа на главния редактор

Утре е 3-ти март – през погледа на главния редактор

Празнувайте българщината колкото искате, но четете и скритите до неотдавна исторически документи. Слушайте историците, не политиците и помислете защо Петър Младенов замени 9 септември точно с 3-ти март, а не с далеч по-значимите само български достижения – Априлското въстание, Съединението, Независимостта, гласуването на Търновската конституция на 16 април, което всъщност ни прави държава?!

Да припомня: Санстефанска България дава на българите един блян, но въпросният предварителен протокол е просто добра ПР акция, в която никой, освен нас не вярва – по думите на министър Горчаков към Граф Игнатиев: „обикновен прелиминарен протокол“. На Цариградската посланическа конференция (края на 1876-началото на 1877 година) великите сили, включително Русия, са се разбрали за това коя какво взема от Турция и какво дава на кого. Руският посланик в британската столица заявява, че бъдещото руско настъпление ще бъде ограничено само до Стара планина, докъдето ще се простира и България, за да снеме притеснението на англичаите. Размерът на евентуалната българска държава – не може да е по-голям от признатата екзархия и най-вече обхващащ земите, които са се вдигнали на въстание. Защото свобода се получава с битка, заслужава се.

Когато Александър II пита граф Игнатиев след Сан Стефано какво ще отговарят, когато ги попитат защо протоколът е различен от договореното, Игнатиев ясно отговаря: „Откъде пък българите могат да знаят ние за какво сме се договорили?“.

Не е нужно да вярвате на мен, питайте сериозните историци и те ще ви кажат, че този разговор е записан факт от самия Игнатиев, както е и факт предварителната договореност – тя е в надлежни и запазени документи.

Поклон пред войните от всички националности – 67 490 души (по официални документи на съставената за отчета руска комисия), оставили костите си в нашата земя по време на Руско-Турската война от 1877-78 година! Но не и пред имперските интереси на когото и да е – тогавашни и днешни.

Затова, каквото и друго знаме да носите, освен българското утре, а най-добре е да носите само българското, помнете, че трябва да празнувате българщината – за интересите му не дължим благодарност никому.

И заедно да се помолим никому да не се налага в 21 век да се бие за националния си суверенитет и свободата си, както се наложи да го правят украинците в момента. Украинците, включително голямата част от българоговорящите и рускоговорящите, както стана видно.

Най-голямата грешка на Путин е, че сам е повярвал на собствената си пропаганда и с изненада установи, че се бие с единен народ, решен да не се постави никога повече в зависимост от най-ретроградната азиатска империя.

Нещо, което изглежда и една четвърт от българите не могат да проумеят, но дали са точно българи обясняващите се в любов на чужда държава – която и да е чужда държава, е въпрос с понижена трудност.

 

Живка Кехайова

Нямам девиз, имам собствена философия.