Три участъка от магистрала „Хемус“ и десет ремонта на язовири са направени без разрешителни за строеж, установи проверка на Дирекция „Национален строителен контрол“ (ДНСК). При други три участъка от магистралата срокът за изпълнение е 2024 г.
Това съобщиха служебните министри на регионалното развитие и благоустройство Виолета Комитова и на икономиката Кирил Петков на пресконференция в четвъртък.
С това министрите отговориха на обвиненията, че служебното правителство е спряло или бави строежа на магистрала „Хемус“. През юни тази година лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и депутати от партията многократно обявиха, че с идването на служебното правителство е било спряно изграждането на магистралата. Подобни материали се появиха като платени предизборни публикации в няколко медии.
Според документите, които са намерени при проверката на ДНСК, до 2024 г. трябва да са готови само 51,5 километра от магистрала „Хемус“. Това са участъците 1,2 и 3 от Ябланица до Велико Търново.
„Истината за срока на магистрала „Хемус“ е, че до 2024 г. ще се завършат тези три участъка и това е записано в договорите, които е сключило предишното правителство, а следващите участъци предстои да бъдат строени“, каза министър Комитова.
„Лъжа е, че служебното правителство е забавило това строителство на магистралата“, добави тя.
Освен това проверката на ДНСК е установила, че при участъците 4,5, и 6 отчуждаването все още не е приключило навсякъде. Липсват одобрени инвестиционни проекти, както и разрешения за строеж.
Началникът на ДНСК арх. Влади Калинов съобщи и че за участъците 7, 8 и 9 няма одобрен подробен устройствен план, няма отчуждителни актове и инвестиционни проекти. За тези участъци от магистралата също така няма разрешение за строеж и по тях не се извършват строително-монтажни работи. По думите му за участъци 7 и 8 дори няма установено трасе.
„Най-големият нарушител на Закона за устройството на територията е била самата държава“, каза заместник-регионалният министър арх. Иван Шишков и допълни, че всички участници в управлението на държавата са допуснали това незаконно строителство.
„Копано е в неотчуждени имоти от анонимен строител, защо собствениците не реагират? Това са много странни обстоятелства“, каза министър Комитова.
„Насипите са без установено качество, защото няма официален строител. Най-важното на един път е основата, затова често се сблъскваме с ремонт на ремонта“, добави тя.
По време на пресконференцията в четвъртък министърът на икономиката Кирил Петков съобщи още, че стените на десет язовира са ремонтирани без разрешение. В случай че стените се напукат или стане авария, няма кой да поеме отговорност, допълни той.
Петков съобщи, че ще сезира прокуратурата за незаконните ремонти и ще уволни незабавно последния член от стария екип на борда на директорите на Държавната консолидационна компания, възложила ремонтните дейности.
Проверка на Петков по-рано тази година установи редица други нарушения при строителството и ремонтите на язовири. От 416 язовира, предвидени за ремонт, 82 % от работата по договорите са изпълнява само от 7 компании. От тях са завършени само 10, които по думите на министъра не са напълнени.
Друга проверка на служебното министерство показа, че държавата е похарчила над 2,3 милиона лева за ремонта на язовира „Пазар дере“ край Ловеч, който изглежда като „локва“.
Сравнително нова забележителност Статуята на София е открита на 8 септември 2000 г., което я…
Здравето на очите е от ключово значение за нашето ежедневие и качеството на живот. Освен…