Родителите на тези деца настояват за работещо приобщаващо образование, в което да има индивидуална оценка за потребностите и нуждите на всяко дете.
Оценката трябва да бъде функционална, да отразява и оценява не само потребностите на детето, но и ресурсите на средата и възможностите за справяне с различните стратегии. Това заяви пред Bulgaria ON AIR, Калоян Дамянов, директор на “Център за приобщаващо образование“.
По думите му Министерството на образованието ще реализира такъв проект, в който ще бъдат обучени достатъчен брой психолози, логопеди и ресурсни учители, които да извършват такава оценка на децата със специални потребности.
Специалистът обясни, че много от учителите нямат академична подготовка за работа с деца със специални потребности, особено тези от по-старата генерация, и допълни, че има достатъчно ресурси в интернет, с които учителите могат да се подготвят и да са полезни на тези ученици.
„Приобщаващото образование трябва да започне да се реализира още от детската градина, за да могат да се причислят в обществото“, смята Дамянов.
Той споделя, че дискриминацията в общество намира място и в училището.
„Колкото по-толерантно е едно общество, толкова по-голямо място ще намира приобщаващото образование“, твърди Дамянов.
По думите на специалиста, хората в малките населени места са по-толерантни, отколкото тези в големите.
Според него е труден достъпа до специалисти и затова има създадени центрове за приобщаващо образование, с цел да се помага на тези хора.
В Краснодарския край в Русия е обявено регионално извънредно положение заради разлива на мазут в…
Те свалиха половинвековния режим на Башар Асад преди две седмици. Това предизвика радост и празненства…