Снимка: Stefani Reynolds/Bloomberg |
Ръководителите на Федералния резерв съобщиха, че трудовият пазар и инфлацията са постигнали напредък към предварителните условия за натискане на спирачките на силната подкрепа за американската икономика, въпреки че делта вариантът на коронавируса създава все по-голяма заплаха за растежа, предава Bloomberg.
Централната банка запази целевия диапазон за основната си лихва непроменен от нула до 0,25% и коригира реториката си, заявявайки, че е обещала през декември да продължи с покупките на активи на стойност 120 млрд. долара на месец до „постигането на значителен допълнителен напредък“ към заетост и инфлация.
„Икономиката постига напредък към тези цели и комисията ще продължи да преценява напредъка на следващите заседания“, съобщи Федералната комисия за отворения пазар в комюнике.
Тя повтори твърдението си, че инфлацията се запазва под дългосрочната цел на Фед от 2%.
Фед съобщи също, че създава два постоянни инструмента за репо сделки. „Тези инструменти ще служат като опора на паричните пазари, за да подкрепят ефективното задействане на паричната политика и улесняване на функционирането на пазара“, съобщи Фед в отделно комюнике.
След новината индексите на Wall Street ограничиха загубите си, доларът поскъпна, а доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа се повиши.
Цените на потребителските стоки растат с най-бързия си темп от 2008 г. насам на фона на повторното отваряне на икономиката и възобновяването на разходите на американците след година на блокада. В същото време разпространението на делта варианта на коронавируса разтърсва инвеститорите, които се притесняват, че той може да застраши възстановяването на икономиката.
Гласуването на Федералната комисия по открития пазар е било единодушно. Председателят Джером Пауъл ще даде виртуална пресконференция по-късно днес във Вашингтон.
Както потребителите, така и пазарите очакват повишаване на цените през идните пет години.
От септември м. г. Фед определи сумата на месечните покупки на държавни ценни книжа на 80 млрд. долара, а на обезпечени с ипотека ценни книжа – на 40 млрд. долара, за да помогне на икономиката да се излекува от COVID-19.
Пауъл заяви, че Фед ще започне да говори за това кога и как да ограничи изкупуването на облигации на това заседание. Той също така обеща да предупреди значително по-рано преди вземането на решение за намаляването на покупките.
Някои ръководители на централната банка искат ограничаването на покупките да започне колкото се може по-скоро, позовавайки се на притеснения за финансовата стабилност, включително рязък ръст на цените на жилищата. Те също така твърдят, че Фед трябва да намали покупките обезпечени с ипотека ценни книжа по-бързо от покупките на държавни облигации, защото жилищният пазар вече не се нуждае от подкрепата на централната банка.
Заседанието през юли се случва месец преди годишното заседание на Фед в Джаксън Хоул, щата Уайоминг. Ръководителите на американската централна банка, включително Пауъл, понякога използват събитието, за да сигнализират за промени в политиката. Следващото заседание на Федералната комисия по отворения пазар ще се състои на 21-22 септември.
Ограничаването на политиката за подкрепа на икономиката ще се основава на напредък към постигането на целите на Фед за работните места и инфлацията.
Заетостта се подобри значително през последните месеци, като безработицата намаля под 6%, тъй като се създават повече работни места и повече служители се връщат в работната сила. Но ръстовете не са еднакви за всички американци – безработицата сред чернокожото население беше 9,2%, а сред испаноезичното – 7,4%, през юни.
Макар че инфлацията надвишава значително целта на Фед от 2%, ръководителите на централната банка твърдят, че ръстовете на цените вероятно ще са временни и са стимулирани от категории, свързани с повторното отваряне на икономиката.
Освен това икономисти твърдят, че силното разпространение на делта варианта на коронавируса, който сега е доминиращият щам в САЩ, също може да натежи върху растежа през второто полугодие на тази година.
Вариантите на вируса изпревариха инфлацията като най-големия риск за стабилността на пазара, показа месечно допитване на Deutsche Bank сред пазарни участници.