Браншови организации и производители в сектора на земеделието и животновъдството излязоха в четвъртък на протестно шествие с искане за оставката на министъра на земеделието и храните Кирил Вътев.
Новината идва, след като през септември земеделци организираха масови протести в страната. Тогава беше постигнато споразумение с правителството, което предвиждаше няколко мерки. За животновъдите бяха предвидени значително по-малко помощи, отколкото за земеделците.
Този път протестиращите искат:
„Миналата година получихме 200 лв., а тази 70 лв. на животно“, каза пред бТВ Руско Русев, животновъд. „Масово при нас се затварят кравеферми с по 500-600 крави. Не останаха кравеферми“, добави Русев.
Зам. министърът Александър Йоцев слезе при протестиращите, тъй като Вътев е извън столицата, и ги покани на разговор, но беше освиркан.
Медиапул съобщава, че е имало призиви „ДПС и ГЕРБ да се вземат ръка за ръка и да сложат специалист“ за министър, а сред присъстващите е имало земеделци, участвали като съветници в Министерството на земеделието при управлението на ГЕРБ.
Медията пише още, че част от десетките организации, подкрепили протеста, са големи производители, които вече са получили по 250 000 евро помощите за последствията от войната в Украйна.
По информация на БТА около 100 протестиращи са се събрали пред Министерството на земеделието, като след това са тръгнали към Министерския съвет.
На предишния протест беше договорено отпускане на 63 млн. лева на Държавен фонд „Земеделие“ за 2023 г., удължаване на забраната за внос на украински слънчоглед до изчерпване на наличните количества, изплащане до 6 октомври на 150 млн. лв. субсидии заради негативното влияние на войната в Украйна и други.
Тогава протестът се разцепи, като животновъдите и зеленчукопроизводителите се възпротивиха на разпределението на помощите. Двата сектора от години са сред от по-слабо развитите в земеделието.
Двама пътници и член на екипажа на самолета на Азербайджанските авиолинии, който се разби в…