Categories: Бизнес

Филип Рувре: За ИТ и аутсорсинга най-голямата трудност е намирането на кадри

В България ИТ услугите и аутсорсинг индустрията са бизнес, който расте 4-5 пъти по-бързо от цялата икономика и има голямо бъдеще. Намирането на кадри обаче е предизвикателство,  въпреки че фирмите в сектора се стремят да предложат гъвкавост, работа от вкъщи и подкрепа за семействата на служителите. Това коментира Филип Рувре, изпълнителен директор на Модис България, в предаването „В развитие“ на Bloomberg TV Bulgaria.

Още по темата

„Най-голямата трудност не е да намерим клиенти, а да намерим кадри, затова се стремим да предложим възможно най-добрите условия. Бизнесът расте с много голяма скорост и са нужни хиляди нови служители. Наясно сме, че това не може да се постигнем само с органичен ръст, може да се наложи да привлечем и външни кадри“, посочи той.

Според него ИТ услугите и аутсорсинга в последните десет години растат с около 20% годишно, като тази година няма да бъде изключение – прогнозата е за 18,6% ръст. „ИТ и софтуер бизнесът в България ще достигне стойност от 4,7 милиарда евро, прогнозира Филип Рувре и напомни, че преди две години делът от БВП на тази индустрия беше 6,6%. – До 2024 очакваме да достигне 11% от БВП.“

Мениджърът посочи, че за разлика от други сектори на икономиката, които пострадаха по време на пандемията, аутсорсинг услугите отчетоха двуцифрен ръст.

„През изминалите две години трябваше да реагираме много бързо на Covid“, обясни Рувре и потвърди, че възможността бизнесът да предоставя услуги дистанционно е причината „да се разраснем и да достигнем там, където други не можаха“.

Той съобщи, че 80% от служителите все още работят от вкъщи, като фирмите предвиждат до 25-30% от работещите да се върнат на ротационен принцип в офиса. Според него работата от вкъщи дава предимство при наемането на нови служители, тъй като вече могат да наемат хора и извън големите градове. „Определено най-голямата промяна е, че сега наемаме отвсякъде, това ни това достъп до много по-голям обхват и е позитивно за компанията“, убеден е изпълнителният директор на Модис България.

Рувре обяви, че компанията планира да разрасне бизнеса си в България в следващите две до пет години. „Очакваме да имаме 4 хиляди служители до 2025 г., в момента имаме 1400“, казва той и уточни, че въпреки това не се предвижда наемането на нови офис сгради именно заради новата тенденция за работа от вкъщи. Въпреки това мениджърът смята, че е важно за служителите да имат контакт с офиса.

Какво е мнението на номинирания за „Мениджър на годината“ Филип Рувре за особеностите при управлението на хора от разстояние? Как се отчитат резултатите от работата на служители, които работят от вкъщи? Какви са предизвикателствата пред аутсорсинг услугите?  Какво е влиянието на войната в Украйна върху ИТ бизнесът в Югоизточна Европа?

Целия разговор може да видите във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „В развитие” може да гледате тук.

 

https://www.investor.bg/

Arhiv