[ad id=“225664″]
„Целият преход е мит, в политиката е най-големият мит – как стана преминаването от социализъм към капитализъм. Някои казват, че е било на 10 ноември, аз казвам, че не е тогава. Процесът тръгна с новия икономически механизъм и Указ 56 – тогава се замениха вноските в бюджета с данъци и нови регулации. Създадоха се фирми и тръгнаха парите за чужбина.“ Това заяви в ефира на бТВ доц. Красимир Ангарски, бивш служебен министър в кабинета на Стефан Софиянски, отговарящ за въвеждането на валутния борд.
За изтичането на пари към чужбина той каза: „Не е мит. Те си регистрираха представителствата и парите останаха там. Когато правихме Закона за данъчната администрация, аз бях направил глава за Данъчна полиция. Като влезе в Народното събрание, се каза „За първоначалното натрупване на капитала, няма да има строг режим”. До ден днешен няма Данъчна полиция, няма Финансова полиция, няма Финансов съд, затова делата се точат и няма осъдени за неплатени данъци“, твърди доц. Ангарски.
Запитан мит ли е, че свалянето на системата е дошло от опозицията, Ангарски отговаря: „Да, това е почти сигурно, защото аз работя с факти и документи. В деня на големия митинг, на мен ми се обадиха от Партийния комитет на БКП и ми казаха да отида на митинга. Там видях Спасов, Тренчев, Желю Желев и всичките викаха „Долу БКП”. Авторите на този сценарии не могат да се определят. Предполагам, че политическият замисъл е на Тодор Живков, защото новият икономически механизъм беше по негово време. Той се спаси доста добре, нямам впечатление, че е пострадал, защото имаше много по-тежки случаи.“
[ad id=“263680″]
„Правителството на Луканов обяви мораториум, не се правеха реформи. Не че днес се правят, но тогава реформите бяха спрели и губещите предприятия нямаше кой да ги финансира – „Кремиковци”, „Стомана-Перник”, имаха страхотни задължения, а никой не смееше да ги затвори. Валутният борд не може сам по себе си да оправи държавата. Всички бяха против, защото бордове се слагат в държави, където няма централни банки, а тук имахме всичко“, разказва финансистът как е бил въведен валутният борд.
Запитан защо българска делегация е отишла при емира на Кувейт, той разказва: „Отидохме да се молим за танкери, нямаше нефт за „Нефтохим”. Оказа се, че техният бюджет се формира на база продажби на нефт и не могат да го нарушават. На тази среща нефт не ни дадоха, но ни дадоха 40 млн. долара.
[ad id=“236993″]
„Реформите спряха на втората година от управлението на Иван Костов. Ние бяхме направили програма, тя беше изпълнена. Следващата програма беше подписана с Фонда и на втората година правителството на Костов си помислиха, че ще управляват вечно, българските политици са така. Тогава не можахме да стигнем до секторите образование, здравеопазване, От тогава до сега – 20 години се сменяват министри, прави се програма, но няма реформа“, казва още Красимир Ангарски.
Той обясни защо политиците се страхуват да правят реформи така: „Да, всички реформи са свързани с жертви, политиката в здравеопазването винаги е била погрешна.“
Финансистът критикува съществуването на над 400 болници. Според него преди години били 200, което също било много. Освен това те се ръководели неефективно.
[ad id=“218548″]
„Резерв за повишаване на доходите той вижда в съкращаването на администрацията. Сега е повече, отколкото по времето на социализма, когато населението на страната било с почти три милиона повече“, посочи Ангарски.
Зам.-кметът Радостин Танев на WorkIn Stara Zagora 2025: Градът ни може да привлича и компании,…
За четвърта поредна година предстои отбелязването на математическите постижения на ученици от Стара Загора, съобщиха…