Categories: Бизнес

Финансист: Банковият съюз е ключът към решение на проблема с влошените активи

Дебатът между фискално консервативните страни от Северна Европа и по-задлъжнелите държави от Южна Европа ще бъде по-спокоен и ще се намери бързо решение за изграждането на банковия съюз. Това прогнозира в предаването „В развитие“ на Bloomberg TV Bulgaria финансистът Борис Петров.

Още по темата

„Моето усещане е, че текущият дебат ще бъде по-спокоен и ще намери бързи решения. Няма да има противопоставяния, както при ерата на Волфганг Шойбле. В тези дебати аргументите са наредени, нужно е единствено политическо решение и компромис между северните и южните държави“, посочи той.

Петров напомни, че министърът на финансите на Германия е от либералната партия и има консервативни възгледи, но в коалицията има силно проевропейски ориентирани партии и те ще се стремят да дадат сигурност на Европейския фонд за преструктуриране и на Европейската схема за гарантиране на депозитите.

„Разпределението на риска между отделните държави на еврозоната често създаваше напрежение. Сега въпросът е наболял заради спреда между германския и италианския дълг и усложняващата се икономическа обстановка около енергийните ресурси, която може да доведе до каскада от фалити. Засега еврогрупата не е постигнала финална договорка за завършване на банковия съюз, като схемата за гарантиране на депозитите остава основната ябълка на раздора“, коментира финансистът.

Въпреки това Петров е оптимист и смята, че рано или късно ще се стигне до компромис. Той дава за пример споразумението за издаване на общи европейски облигации около кризата с пандемията от Covid-19.

„Аз считам, че банковият съюз е решението на проблемите, свързани с влошаването на активите. Банковият съюз е ключов не само за съюза на капиталовите пазари, но и за бъдещата обща европейска фискална политика и общо министерство или дирекция, която да провежда управлението на общите приходи и разходи. Стъпка по стъпка ЕС върви към фискална интеграция, която се развива на етапи“, убеден е финансистът.

Какво следва след като Еврогрупата размрази банковия съюз? Как ще изглежда антифрагментационната политика на ЕЦБ?  Ще затегни ли ЕЦБ паричната си политика заради инфлацията? Какви рискове крие повишаването на лихвите?

Целия разговор вижте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „В развитие“ може да гледате тук.

https://www.investor.bg/

Arhiv