Снимка: Bloomberg LP |
Финансовите министри на най-големите икономики в света одобриха глобалното споразумение за реформиране на начина, по който страните облагат с данъци големите корпорации. Така те откриха пътя за одобряването му от държавните ръководители на среща на върха по-късно този месец, предава Bloomberg.
Министрите на страните от Г-20 и гуверньорите на централните банки изразиха подкрепата си след среща във Вашингтон в сряда. Това се случва пет дни след като 136 правителства постигнаха споразумение, което разрешава ключови различия на ниво глобален минимален данък и край на нови дигитални данъци, които САЩ смятаха за дискриминационни.
Споразумението ще установи по-стабилна и по-справедлива международна данъчна система“, се казва в комюникето на Г-20.
Споразумението означава, че националните дигитални данъци, въведени от някои правителства като тези на Италия и Франция, ще бъдат отменени до 2024 г., съобщи италианският финансов министър Даниеле Франко, чиято страна председателства Г-20 тази година.
Г-20 съобщи също, че възстановяването на световната икономика „остава силно разнородно в отделните страни и изложено на рискове от обрат, особено с възможното разпространение на нови варианти на COVID-19 и неравния темп на ваксиниране“. Страните потвърдиха, че ще използват „всички налични инструменти“, за да отговорят на неблагоприятните последици от пандемията.
Финансовите министри и централните банкери изразиха и засиленото си безпокойство от инфлацията, като заявиха, че властите, определящи паричната политика, „наблюдават внимателно сегашната динамика на цените“.
„Те ще предприемат необходимите действия, за да изпълнят мандатите си, включително за стабилност на цените, като в същото време следят инфлационния натиск и останат ангажирани с ясно комуникиране на позициите си по паричната политика“, отбелязва Г-20.
Германският финансов министър Олаф Шолц, който е вероятен наследник на Ангела Меркел като канцлер, заяви, че високата инфлация вероятно ще се забави и че ръстовете на цените се дължат на нарушенията заради пандемията, възстановяването на икономиката и по-високите цени на петрола и газа.
Полярното сияние е едно от най-зрелищните природни явления на нашата планета. То пленява със своите…