ИЗБРАНИ

Финансовият министър: Бюджет’ 2021 е антипандемичен

„Няма популизъм и предизборни обещания… Предвиждаме буфер в бюджета за следващата година. Бюджетите на всички министерства и ведомства ще се финансират до декември с 95% от ресурса, а 5% буфер ще се използва за форсмажорни обстоятелства в системата на здравеопазването. Ако тези 5%, или 640 млн. лева, не се похарчат, те ще помогнат да не се надхвърли предвиденият дефицит от 3,9%. От тези 3,9% близо 2,5% са свързани с COVID-19 мерките… Няма да бъдат изоставени нито хората, нито бизнесът“, заяви финансовият министър Кирил Ананиев в предаването „Неделя 150“ на БНР.

„Прибързано се направиха изводи за средносрочната бюджетна прогноза. Тя беше разработена в безпрецедентна ситуация. В бюджета има ясно изразени приоритети, основно насочени към мерки за преодоляване на последствията от кризата. Аз го наричам антипандемичен бюджет, тъй като в него са заложени над 3 млрд. лева за мерки за борба срещу коронавируса… Решили сме структуроопределящи неща, бюджетът е балансиран между COVID мерките и необходимостта от реформи в отделните системи“, каза пред БНР министърът на финансите Кирил Ананиев.

Той поясни, че са предвидени 1,6 млрд. лева за подкрепа на домакинствата, 576 млн. лева за бизнеса, 748 млн. лева за органите на държавното управление, натоварени с дейностите по овладяване на пандемията и последствията, 76 млн. лева за национално съфинансиране от мерки, свързани с COVID-19.

„Няма популизъм и предизборни обещания… Предвиждаме буфер в бюджета за следващата година. Бюджетите на всички министерства и ведомства ще се финансират до декември с 95% от ресурса, а 5% буфер ще се използва за форсмажорни обстоятелства в системата на здравеопазването. Ако тези 5%, или 640 млн. лева, не се похарчат, те ще помогнат да не се надхвърли предвиденият дефицит от 3,9%. От тези 3,9% близо 2,5% са свързани с Covid мерките… Няма да бъдат изоставени нито хората, нито бизнесът“, допълни министър Ананиев.

„В края на периода ще бъдем с дефицит в рамките на 28,2% от БВП, което е далече от Маастрихтския критерий от 60%. През 2019 година средният дефицит на страните в ЕС е 77%, а на страните от еврозоната – 84%, като това е преди кризата“.

Финансовият министър подчерта, че в бюджета са предвидени и реформи, например в сектора на образованието, на здравеопазването.

„За първи път имаме голям приоритет – формирането на бюджетните взаимоотношения между държавата и общините. Със 732 млн. лева се увеличават всички видове взаимоотношения – за делегираните от държавата дейности, за изравнителната субсидия, за капиталовата субсидия“.

Той увери, че полицаите не са забравени, защото от новата година се планира 10% увеличаване на техните заплати.

 

Елена Дюлгерова

Усмивката, която изпращаш, се връща обратно при теб.

Share
Published by
Елена Дюлгерова

Recent Posts

Rhodiola Rosea: Адаптоген за енергия и баланс

Rhodiola Rosea е растение, известно със своите адаптогенни свойства, помагащи на тялото да се справя…

7 минути ago

Витамини от група B (особено B6, B9 и B12): Ползи и приложение

Витамините от група B са жизненоважни за енергийния метаболизъм, здравето на нервната система и поддържането…

един час ago

Краснодарския край в Русия обяви регионално извънредно положение заради разлива на мазут в Черно море

В Краснодарския край в Русия е обявено регионално извънредно положение заради разлива на мазут в…

2 часа ago