Американският финансов министър Джанет Йелън. Снимка: ЕРА/БГНЕС |
Финансови ръководители от Великобритания, САЩ и Канада напуснаха срещата на Г-20 в сряда, когато започнаха изказванията на руски представители, съобщи британският финансов министър Риши Сунак. Ходът показва задълбочаващото се разделение заради продължаващото присъствие на Русия в организацията, предава Ройтерс.
Присъстващите украински представители също напуснаха заседанието на финансови ръководители от 20-те най-големи икономики в света, съобщи запознат със срещата източник.
„По-рано мои представители наред с американски и канадски колеги напуснаха днешното заседание на Г-20 във Вашингтон, когато започнаха изказванията на руските делегати“, написа Сунак в Twitter. „Обединени сме в осъждането си на войната на Русия срещу Украйна и ще се стремим към по-силна международна координация за наказването на Русия“, допълни той.
Руският заместник-финансов министър Тимур Максимов присъства лично на срещата, а руският финансов министър Андрей Силуанов и гуверньорът на Руската централна банка се присъединиха виртуално, уточни втори източник.
Руското финансово министерство не спомена напускането в публикувано комюнике след заседанието. В него се посочва, че Силуанов е призовал Г-20 да не политизира диалога между страните членки и е подчертал, че групата винаги се е фокусирала върху икономиката.
Той също така се е оплакал от вредните последици от западните санкции, става ясно още от комюникето.
„Друг аспект на настоящата криза е подкопаването на доверието в съществуващата международна и финансова система“, съобщи финансовото министерство. „Безопасността на международните резерви и възможността за свободна търговия и финансови трансакции вече не са гарантирани“, допълни то.
Германският финансов министър Кристиян Линднер заяви, че Русия е виновна за забавянето на растежа на световната икономика, високата инфлация и проблемите с веригите за доставка. „Русия трябва да бъде изолирана“, допълни той пред репортери.
Американският финансов министър Джанет Йелън заяви пред присъстващите, че силно не одобрява присъствието на високопоставен руски представител на срещата, съобщиха двама източници пред Ройтерс.
Според единия източник Йелън е заявила пред участниците, че няма място за Русия в световната икономика, повтаряйки посланието си към индонезийския финансов министър Сри Мулиани Индравати, чието правителство ръководи Г-20 тази година.
Освен Йелън гуверньорът на Английската централна банка (АЦБ) Андрю Бейли и канадският финансов министър Кристия Фрийланд напуснаха заседанието наред с други участници.
Председателят на Европейската централна банка (ЕЦБ) призова Максимов да изпрати ясно послание на Москва – да прекрати войната в Украйна, съобщи един от източниците.
Финансовите министри от Г-20 и председателите на централните банки се срещнаха в кулоарите на провежданата два пъти в годината конференция от Международния валутен фонд и Световната банка във Вашингтон, като войната в Украйна, сигурността на храните и продължаващото възстановяване от коронавирусната пандемия бяха ключови теми.
Йелън смята да бойкотира две заседания на Г-20 за международната финансова архитектура и устойчивите финанси, съобщи един от източниците. Представители на финансовото министерство обаче заявиха, че тя ще се включи в дискусията за последиците от войната в Украйна върху световната икономика.
Финансовите лидери от редица европейски страни планират да последват примера и да протестират срещу нашествието на Русия.
Фрийланд, която е от украински произход и отправи пламенни призиви от името на страната си, планира да „бойкотира сесии, в които опитват да говорят руснаци“, съобщи представител на канадското правителство.
Управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева призна в сряда, че това е „труден момент“ за Г-20, форум, който изигра ключова роля за координирането на борбата срещу COVID-19 и реагира на финансовата криза от 2008-2009 г.
Тя обаче изтъкна, че сътрудничеството чрез форума ще продължи.
„Има ясно много, много притеснителни фактори, с които трябва да се справим“, заяви Георгиева. „Но също така разбираме, че сме взаимозависими… И е толкова очевидно, че сътрудничеството трябва и ще продължи.
Георгиева и Йелън предупредиха срещу фрагментиране на световната икономика на геополитически блокове, при което САЩ и пазарните демокрации ще бъдат от една страна, а Китай, Русия и други икономики с централна роля на държавата – от другата.
Той иска да "освобождава" Великобритания и иска германците да гласуват за крайната десница. Ако го…
В Румъния и в Гърция ще може да се влиза отвсякъде, а не само по…
ДАНС два пъти се съгласява да се обяви за стратегически обект нов завод за барут.…
Добро утро! Най-важното е тук: Дефицит на барут Борислав Сарафов Джейми Лий Къртис Бушуващите от…
Лекоатлетът Тихомир Иванов е Спортист №1 за 2024 г. в Стара Загора „Не се отказвайте…