Проверка на МОСВ е установила, че ТЕЦ Бобов дол и фирмата Ай Ви Пи Комършъл захранват нерегламентирано населени места с питейна вода, както и че Ай Ви Пи Комършъл няма разрешително за водовземане от язовир Дяково. Това се е случвало в разгара на водната криза в Перник през 2019-20 г.
Оказва се също, че фирмата Ай Ви Пи Комършъл ЕООД е натрупала 5,6 млн. лв. задължения към НАП и е вписана с второто най-голямо ново задължение в списъка за ноември 2021 г. Тя е номинална собственост на живеещата в Никозия кипърска гражданка Анна Йоану, чрез лондонската Спанкор Лтд с 1 британска лира капитал.
Открива се обаче връзка на фирмата с “консултанта” Христо Ковачки. Това е видимо не само чрез мините и ТЕЦ Бобов дол, за които фирмата изгражда водопровод и поема задължения, но и чрез нейния управител Антонио Петков. Петков е бивш едноличен собственик на фирмата и същевременно управител и миноритарен съдружник в „Д Консей“ ООД, в която по същата схема действителен собственик чрез Топлофикация Русе е британска гражданка, чрез друга британска фирма Каталанд Лтд с 1 британска лира капитал, и също свързвана с Ковачки. Последната британска фирма е собственик и на Топлофикация Плевен. Кредитор пък на Топлофикация Русе е фирма свързана с Атоменергоремонт АД.
От финансовите отчети за 2020 г., подадени в Търговския регистър и достъпни с електронен подпис тук, се вижда, че Ай Ви Пи Комършъл функционира като спомагателно звено в добива на въглища за ТЕЦ Бобов дол, като ги приема от Траш Енерджи ЕООД и Коул Енерджи ЕООД, в които по същата схема действителни собственици са отново чуждестранни граждани чрез други две британски дружества Албертола Лтд и Ролтар Лтд, и двете с по 1 британска лира капитал. Според британския търговски регистър през ноември 2020 е настъпила промяна в собствеността на Ролтар Лтд, която обаче не е отразена по партидата на Коул Енерджи в Търговски регистър. Траш Енерджи се занимава с внос на боклук за горене според разследване на Биволъ.
И други номинални собственици на български енергиен бизнес, свързван с „консултанта“ Христо Ковачки, са длъжници на НАП. Брикел АД имаше 45,1 млн. лв. задължения до юли 2021 г.,когато през лятото от НАП съобщиха, че те са една от фирмите пожелали да започнат да изплащат дълга си. Колко от него е изплатен до момента не се знае. Мини открит въгледобив ЕАД е с 49,8 млн. лв. задължения. Мина Черно Море Бургас ЕАД има 29,7 млн. лв. задължения. Мина Балкан 2000 ЕАД е с 4,9 млн. лв. задължения. „Марица Енерджи“ ЕООД, дъщерна на ТЕЦ Марица 3 АД, има 119 хил. лв. задължения към НАП.
Ай Ви Пи Комършъл, наред с ТЕЦ Перник, ТЕЦ Бобов дол, ТЕЦ Плевен, ТЕЦ Сливен и мина Чукурово, присъства в графика за използване на водите от язовирите през м. януари 2022, изготвен от МОСВ.
През 2020, след водната криза в Перник и запушването на множеството нелегални отклонения, Ай Ви Пи Комършъл ЕООД е първа с разрешително за 1,32 млн. куб.м. от язовир Дяково и строи водопровод за мините в Бобов дол, както тогава информира в-к “Струма”. Но преди това, както се разбира от писмо на МОСВ от 10.02.2020 г., проверка е установила, че ТЕЦ Бобов дол и Ай Ви Пи Комършъл захранват нерегламентирано населени места с питейна вода, както и че Ай Ви Пи Комършъл няма разрешително за водовземане от язовир Дяково към момента на проверката. Разбира се също, че дружеството е подало заявление за издаване на разрешение за водовземане на 17.12.2019 г. и му е предоставен двумесечен срок да представи липсваща документация.
Водната криза в Перник се разрази в края на 2019 г., когато заради предстоящите избори тогавашната власт игнорира предупрежденията на специалисти за необходимостта от въвеждане на воден режим за града. Кризата предизвика протести и искания за оставки. Още тогава бяха разкрити не едно нарушения и незаконни отклонения на водите за язовир Студена. Разкритието, че огромни количества вода се отклоняват чрез незаконен бент за Радомир, беше направено от Биволъ. Проверка на място установи и друго незаконно отклонение на води (видео репортаж на Биволъ). Оказа се, че едно от незаконните отклонения тогава е захранвало с. Ярлово с вода без водомер и без договор. А отговори получени след запитване по ЗДОИ от ГД-БОЕЦ се разкриха и документи за бездействия на длъжностни лица.
***
За да научавате преди всички за нови разследвания, инсталирайте си нашето мобилно приложение:
Щом сте стигнали дотук, вероятно вече си задавате въпроса как се финансира този журналистически проект.
Отговорът е: Финансира се от чекмедже, в което читателите оставят по нещо, ако им е харесало съдържанието.
Чекирайте се и Вие!
При възможност, станете наш редовен спомоществовател с опцията Чекирай Редовно. Това ни помага да предвиждаме бъдещи разходи и да планираме дейността си за месеци напред.
БРРД Eднократно 2022 / BIRD One time 2022
БРРД Ежемесечно / BIRD Monthly
BTC: bc1q8asgyunzwue3esm7p6nj8yv7umcppssktjv6e7