Председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова внася хаос в потребителското кредитиране и работи срещу легалния бизнес. Това се посочва в позиция на Асоциацията за отговорно небанково кредитиране във връзка с действията на КЗП и политиката ѝ за бързи кредити.
От няколко месеца КЗП започна кампания за проверка на всички банкови и небанкови институции, даващи кредити, като навсякъде бяха открити нарушения. Сега от АОНК заявяват, че наблюдават пълно неразбиране на индустрията, а с действия си регулаторът търси евтина популярност.
Това е втора организация, която нападна председателя на КЗП след мерки от страна на комисията. Само преди дни Алиансът на технологичната индустрия (АТИ), представляващ телеком сектора в България обвини шефката на КЗП в некомпетентност. Причината – желанието на Филипова да бъдат отнети лицензите на мобилните оператори заради покачването на цените на услугите.
Сега от Асоциацията за отговорно небанково кредитиране (АОНК) обясняват, че представляват 10-те основни компании на българския пазар за потребителско микрокредитиране.
„Наша основна мисия е да работим така, че най-добрите европейски практики в областта на небанковото потребителско финансиране да станат стандарт. След като през 2024 г. омбудсманът подчерта усилията ни за налагане на висок стандарт в небанковото кредитиране, бяхме обнадеждени, че новото ръководство на КЗП иска да обърне внимание на множеството осветени от нас проблеми в сектора и да приложи натрупания от нас опит в противодействието на вредни практики като заблуждаваща реклама, „лицензи под наем“ и натиск срещу кредитополучателите“, пишат от АОНК.
Става ясно, че заедно с КЗП и потребителските организации е подготвен нов Кодекс на добрите практики, който е подписан през декември, но без КЗП.
„Вместо да се включи в инициативата, Мария Филипова обърна реториката на 180 градуса и премина към заплахи, незаконосъобразни заповеди с предварително изпълнение и натиск срещу фирмите в нашата асоциация“, пишат още от организацията.
От АОНК твърдят, че 25% от пълнолетните български граждани ползват услугите за небанково кредитиране, пише „24 часа“.
Те често се сблъскват с измами, насилие, полузаконни оператори и редица други неетични практики. Вместо да работи по тези важни проблеми, КЗП изисква от функциониращите на светло фирми да правят корекции в своята документация, които или са несъществени, или противоречат на законодателството“, коментират още от Асоциацията.
Според тях от това се възползват полу-легални оператори и чисто криминални лихварски мрежи, „срещу които КЗП бездейства, а те са се разположили необезпокоявано и все по-настъпателно на българския пазар“.
„В икономиката няма вакуум, когато мачкаш работещите по правилата, на тяхно място се появяват образувания, които трябваше да сме оставили отдавна в миналото“, категорични са от АОНК.
Асоциацията апелира за край на популистката кампания от страна на КЗП и връщане към конструктивния тон и концентрираната работа по проблемите на българските потребители.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Доналд Тръмп вече е в Белия дом. Имат ли основания някои български политици да мислят,…
Делото за насилието над Дебора Михайлова ще започне отначало, съобщи БТА в четвъртък. Причината е,…
7 любопитни факта за град Летница, които може би не знаете: Името – свързано с…