Националното инспектиране на училищата, което започна тази година, се превърна в касичка за някои обучителни фирми. Те се възползват от нововъведението, наречено национална инспекция, което се въведе със закон, за да предлагат на училищата да залащат между 60 и 100 лева за подготвка на учител за дейности, които той така или иначе може да прави.
Първи за това се оплака директорът на 119 СУ Диян Стаматов, който оповести, че са получили оферти да бъдат обучени как да си попълват документите за обучение, въпреки че всеки учител е запознат с това изискване. „Хора, които не познават образователния процес, ни предлагат обучения как да попълваме документите си“, коментира Стаматов.
„Аз отказах това обучение, но знам, че има фирми, които прибират пари за подготовка, без дори да знаят какви точно са изискванията, защото подобна инспекция се извършва за пъри път.“
Според негови колеги част от обучителните фирми са свързани с МОН и обещават по-високи резултати от инспекцията, ако обучат преподавателите им. „От свои колеги съм чувал за подобни предложения и, след като учлищата са приели предложението, те са улеснили оценяването си. Освен това учителите са получили бонуси за нов квалификационен клас“, казва Данко Калапиш, шеф на 107 ОУ.
Онова, което обучителните фирми предлагат като плюс, са кредити да обучение, които са от значение за повишаането на учителската заплата. От години се говори как обучителни фирми предлагат подготовка в странични от образованието сфери, като водят учители по СПА курорти, за да изберат техните учебници. Инспектирането явно е новата форма, която ще замести презентацията на учебници, за да се източват пари от училищата, смятат директорите.