Повече от 1000 птици от вида планинска чинка са открити мъртви в района на Копривщица след новогодишната нощ. За това съобщи природозащитната организация „Зелени Балкани“ през изминалата седмица.
На 1 януари данните бяха за 600 мъртви птици, но в петък от организацията добавиха, че са открили още няколкостотин. Районът е проверен след сигнал на граждани.
Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в София, на чиято територия е инцидентът, поиска Главната дирекция „Национална полиция“ (ГДНП) да извърши проверка за престъпление. Сигналът е изпратен до сектора от ГДНП, който разглежда престъпленията против околната среда и дивата природа.
Всичко това се случи непосредствено след празненствата за посрещането на Нова година, които се проведоха в цялата страна. Според ветеринарните специалисти в спасителния център на „Зелени Балкани“ смъртта на планинските чинки е причинена от стрес, породен от зарята, пиратките и бомбичките, свързани с отбелязването на празника.
„Няколко дни преди [Нова година] това огромно ято от хиляди планински чинки се е позиционирало в покрайнините на града“, разказа Христина Клисурова от „Зелени Балкани“ пред БНР.
„Просто са имали малшанс да попаднат на това място в това време. Това не означава, че и на други места не се случва“, добави Клисурова.
Аутопсиите, извършени в спасителния център на „Зелени Балкани“, показват масивни кръвоизливи в коремната кухина и по черепите на птиците. Ветеринарите са отхвърлили вариантите за птичи грип или отравяне на птиците като потенциални причини за смъртта.
Министерството на околната среда и водите (МОСВ) съобщи в петък, че броят на загиналите планински чинки е много висок спрямо общия им брой в страната.
По информация на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) са преброени 1534 екземпляра от вида планинска чинка за 2024 г. Тези данни не са изчерпателни, но на техния фон дялът на мъртвите птици е значителен.
Според прессъобщението на МОСВ има данни за още загинали пойни птици на други места в страната, но за тях не са постъпили сигнали в „Зелени Балкани“.
Планинската чинка е защитен вид по Закона за биологичното разнообразие. Забранени са всички форми на умишленото ѝ улавяне, убиване, преследване и обезпокояване. Това важи особено за периодите на размножаване, отглеждане на малките, презимуване и миграция.
Планинската чинка не се размножава в България, а само зимува на територията на страната. При зимуването ятата често се струпват край градове, където има подходяща храна, какъвто е бил случаят с ятото чинки край Копривщица, казват още от МОСВ и добавят:
„При значими звукови и светлинни въздействия през нощта [планинските чинки] могат да се дезориентират, да напуснат нощувката, да се сблъскат с препятствия, да бъдат изплашени във въздуха поради фойерверки или други силни и резки шумове.“
Стресът може да доведе до рязко увеличаване на сърдечния пулс на птиците, силни смущения и вътрешни увреждания. Според информацията от министерството високите нива на шум и светлинната заря могат да доведат до незабавна смърт.
Планинските чинки „не са единствените птици, които страдат по това време на годината. Фойерверките и силните шумове могат да причинят значителни вреди на дивата природа, особено в екологично чувствителни райони, затова подобни дейности трябва да се регулират“, пишат от министерството.
През 2025 г. предстои България да представи данни за числеността на планинската чинка в страната за последните 6 години.
За периода 30.12.2024г. до 05.01.2025г. на територията на ОДМВР-Стара Загора са съставени 102 АУАН и…
Мелиса уверява Акиф и Небахат, че Кадир не би наранил и мравка. Акиф се вбесява…
Четири партии преговарят за правителство в почти пълно мълчание. Когато все пак говорят, казват, че…
Баня е град в Южна България, община Карлово, област Пловдив. Известен е и като Карловски…