Снимка: Chris Ratcliffe/Bloomberg |
Франция е за по-нисък лимит за плащанията в брой, отколкото бе предложила Европейската комисия. В разговори с финансовите министри на страните от ЕС френският представител даде да се разбере, че предложението за паричен лимит от 10 хил. евро няма да е достатъчен за страната му, съобщава Welt am Sonntag. Все още няма официално искане от страна на Париж. Според вестника различни информатори, запознати с разговорите между Париж и Брюксел, са потвърдили информацията.
В средата на юли Европейската комисия призова за по-строги действия срещу прането на пари. В допълнение към новия надзорен орган на ниво ЕС, ЕК има предвид и лимит за парите в брой от 10 000 евро. Подобни, в някои случаи значително по-ниски, ограничения вече съществуват в повечето държави членки, но не и в страни като Германия или Австрия.
В ежедневието плащанията в брой с въпросния размер играят важна роля, например в частната търговия с употребявани автомобили. Свободата на паричните средства в брой дава възможност за директни бизнес трансакции на място веднага след сключване на споразумение. Купувачите и продавачите не трябва да чакат обещани трансфери, но могат да предадат колата незабавно в замяна на парите.
В Германия защитниците на потребителските права също настояват за правото на „анонимно пазаруване“. Горната граница за използване на кеш би отворила „врата за абсолютен контрол върху потребителите“, предупреди председателят на Борда на директорите на Федерацията на германските потребителски организации Клаус Мюлер. В рамките на дебата за въвеждането на граница за парите в брой се говори за „национална чувствителност“, която Брюксел трябва да уважава.
Привържениците на ограничението на паричните средства посочват огромния обхват на проблема с прането на пари в Европа. Според изчисленията огромни суми – включително от незаконни източници – текат безпрепятствено от данъчните власти. Европейската сметна палата определя обема на подозрителните трансакции в Европа на „няколкостотин милиарда евро“ годишно. Паричните плащания позволяват на престъпниците например да вкарват доходи от принудителна проституция, международната търговия с оръжия, сделки с наркотици или рекети за защита до голяма степен без риск в легалния икономически цикъл.
За френското правителство общественият интерес от ограничаване на вратичките за прането на пари надвишава правото за свободното движение на пари. Според Welt am Sonntag обаче все още няма съобщение от Франция за това на какъв лимит по-специално ще държи Париж. Досега има горна граница от 1000 евро за плащания в брой, която се увеличава до 10 000 евро за чуждестранни посетители. По-високи суми пари трябва да бъдат платени по банков път или с кредитна карта.
В момента боравенето с пари в Европа е много различно на национално ниво. В Италия са възможни тегления в брой до 2999 евро без ограничения. В Испания тази граница е 2500 евро. ЕК работи по единна регулация, но все още не е постигнато споразумение.